1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. Starlink Nedir, Neyi Başarmak İstiyor?
Trendlerdeki Yazı

Starlink Nedir, Neyi Başarmak İstiyor?

featured

Starlink projesi kapsamında gökyüzünde oluşan ışıklar geçen günlerde görülen tüm ülkelerde önemli bir heyecan yarattı. Görenler öncelikle bunun gezegenler ya da yıldızlar ile ilgili olduklarını düşünmelerine rağmen gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Starlink projesinin bir ayağı olarak gökyüzünde farklı görüntüler ortaya çıktı.

Gökyüzünde Dikkat Çekici Parıltı

Birkaç gün önce dünyanın farklı yerlerinden gökyüzüne bakanlar sıralı bir halde dizilmiş ışık kümeleri gördüler. Bu görüntü Starlink projesinden haberdar olmayanlar için ise büyük heyecan yarattı. Adeta bir ip üzerinde sıraya dizilmiş gibi belirli aralıklar ile duran ışık kümeleri bazı kimselerce uzaylılardan haber olarak da algılandı. Ancak gerçek daha sonra anlaşıldı. Gökyüzünde görülen ışık kümelerinin Starlink projesi kapsamında uzaya göndermiş olduğu uydular olduğu fark edildi.

Starlink Nedir?

Starlink internet projesi Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından yürütülen bir proje olarak öne çıkıyor. Tanım itibariyle uydu internet erişimi sağlanması için inşa edilen bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı yer istasyonları ile birlikte çalışmakta ve seri olarak üretilmiş olan pek çok küçük uydudan oluşmaktadır. Firma aynı zamanda bazı uyduların da keşif ve bilim amaçlı kullanılmak için tasarlamıştır. Ayrıca bazı uydular da çeşitli ülkelerin ordularına satılmak istenmektedir.

Starlink’in uydu takımyıldızını oluşturan ilk aşama kabuk yörüngede yani 550 km alanda yaklaşık olarak 1600 uydu olması hedeflenmektedir. 2020 yılının Eylül ayında söz konusu hat için 775 uydu konumlanmış durumda. Aynı zamanda yine söz konusu aydan itibaren de her iki haftada gerçekleşen fırlatmalar ile sisteme 60’tan fazla uydunun eklenmesi planlanmaktadır. Toplam ise uydu sayısının 42 bin olmasını sağlamaktır.

İlk 12 bin uydunun ise üç yörüngede yer alması planlanıyor. Üç yörüngede ilk olarak 550 km yükseklikte ve toplamda 1600 uydunun bulunduğu bir yörünge olacak. Daha sonra ise 1550 km irtifada 2800, daha sonra da ikinci yörüngenin 340 km irtifası üzerinde kalan uyduların yerleştirilmesi hedefleniyor. Bu proje kapsamında gözlem, iletişim ve internet altyapısı büyük önem kazanacak. Ancak çevreci örgütler ve topluluklar bu durumun uzayı çöplüğe dönüştüreceğini öne sürüyorlar. Ayrıca sistemin ileride daha büyük sorunlar çıkarabileceğine de uyarı yapıyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap