1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
  3. SU57 İHA Kontrolü Yapacak
Trendlerdeki Yazı

SU57 İHA Kontrolü Yapacak

featured

SU57 beşinci nesil savaş uçağı aynı anda dört keşif ve taarruz İHA’sını kontrol edebilecek. Rus Hava Kuvvetleri bünyesinde geliştirilen SU57 bu özelliği ile birlikte muharebe alanında önemli bir başarı elde etmiş olacak.

SU57 Hava Aracı Kontrolü Sağlayacak

Alınan bilgilere göre SU57 beşinci nesil jet uçağında aynı anda dört İHA kontrolünün yapılması için çalışmalar yürütülüyor. Buna göre aynı anda iki ile dört arasında Okhotnik İHA kontrolüne erişmesi de bekleniyor. Rusya’ya bağlı basın ofisi UAC daha önceden açıkladığına göre bu gelişmenin temel amacı keşif ve taarruz İHA’larını SU57 ile uyumlu hale getirerek muharebe alanında çok daha etken bir hale getirmek. Buna bağlı olarak hava ve yer hedeflerinde icra edilecek görevlerde SU57 pilotu İHA’ları da doğrudan kontrol edebilecek.

SU-57 ve S70 Modelleri Özellikleri

Rusya’nın geliştirdiği beşinci nesil jet savaş uçağı SU57 ilk olarak 2010 yılında tanıtıldı. Uçağın silahlanmasında özellikle hipersonik füzelerin yer alması dikkat çekti. SU57 savaş uçağı, Suriye’deki savaş esnasında da test edildi ve başarılı olduğu ifade ediliyor. 2020 yılında ise Rus Silahlı Kuvvetleri ilk SU57 avcı uçağını teslim aldı. 2021 yılı içinde dört adet daha teslimat yapılması bekleniyor.

s70

Teslim adetinin ise bundan sonra yılda 15’e çıkarılması da hedefleniyor. Şimdilik uçakları yapan firma ile Rus Silahlı Kuvvetleri arasında 76 adet sözleşme ve 170 milyar ruble değerinde anlaşma bulunuyor. 2019 yılında yapılan açıklamada 2028 silah programı dahilinde ilk olarak önce 16 adet SU57 savaş uçağının faaliyete geçileceği belirtilmişti.

Ayrıca S70 olarak bilinen İHA’nın da yine geliştirmeleri sürüyor. S70 radar izini azaltan malzemeden üretiliyor ve uçan kanat tasarımına sahip bulunuyor. Açık kaynak verilerine bakıldığında 20 ton kalkış ağırlığına sahip bulunuyor ve 1000 km’s civarında bir hız ile uçuş yapabiliyor. İHA ilk uçuşunu 2019 yılında gerçekleştirmiş ve 20 dakikadan fazla sürmüştü. İHA’nın seri üretiminin 2024 yılında başlaması bekleniyor. 20 ton kalkış ağırlığına sahip olan model aktarıldığına göre en gelişmiş keşif teçhizatına sahip bulunuyor ve İHA’ların altıncı nesli olarak tanıtılıyor. Radar soğurucu kaplamaya sahip olması da modelin önemli avantajları içinde yer alıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap