1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Tenerife Faciası

Tenerife Faciası
0

Dünya tarihinde karşımıza çıkan en büyük havacılık kazası olan Tenerife Faciası, 27 Mart 1977 yılında Tenerife Havalimanında meydana gelmişti. 583 kişinin hayatını kaybettiği bu kazanın nedeni yoğun sisten kaynaklanan görüş açısı düşüklüğü idi.

Pan Am uçağı ile KLM uçağının çarpıştığı bu kazanın nedeni kara kutuların incelenmesi ile kolaylıkla açıklığa kavuşacaktı. Pan Am pilotu KLM uçağının ışıklarını fark ettiğinde, KLM uçağı kendilerine doğru kalkış hızı ile geliyordu. Pan Am ekibi uçağın motorlarına tam güç vererek kendilerini pistin soluna doğru atmaya çalışmış olsa da artık çok geçti. KLM pilotları Pan Am uçağını fark ettiklerinde durumu kurtarmak için manevra yapmaya çalışsalar da başarılı olmadılar. Uçağı erken kaldırmayı dahi deneyen KLM uçağının kuyruğu piste çarptı ve uçak sürüklenmeye başladı.

KLM çarpışmaya rağmen kalkış yaptığında, Pan Am uçağı ile arasında 100 metre vardı. Her ne kadar kendilerini Pan Am uçağından kurtarmış olsalar da motorları, orta gövdeleri ve ana iniş takımları çarpışmanın etkisi ile kullanılmaz duruma gelmişti. Pan Am uçağının ise sağ cephesi ve yolcu kabininin üst kısmı yırtılarak açılmış durumdaydı.

Çarpışmanın Ardından

KLM tüm hasarlarına rağmen havalanmayı başarmıştı. Ancak 150 metre sonra havada ani bir şekilde yan yattı ve piste çarptı. 300 metre sürüklenen KLM uçağının dolu deposu da saatlerce söndürülemeyecek bir yangına sebep olacaktı. Aynı zamanda uçağın zamanında kalkış yapmasına da engel olan tam dolu depo, her iki uçağında tahrip olmasına sebep oldu.

Bu kazanın ardından Tenerife havalimanı ki gün boyunca kullanılmaz hale gelerek kapatıldı. Pist tamamen temizlene kadar hiçbir uçak bu havalimanına iniş yapamadı. Bu kaza ile ilgili sevindirici tek şey, kazadan kurtulanların olmasıydı. Yaralananlar veya yara almadan kazadan kurtulanlar Las Palmas’ta tedavi gördüler. Mühendisler tarafından 1-2 hafta içinde onarılan pist tekrar eski günlerine döndü.

Tarihin en büyük uçak kazası olarak kaydedilen Tenerife faciası, tamamen teknik sıkıntılardan kaynaklanmıştı. 583 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu kaza ertesinde, uçuşlara teknik olarak çok daha sıkı önlemlerin gelmesine vesile olmuştu.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap