İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler
  3. Tesis Güvenlik Belgesi ile Uçak Bakımı Mümkün Olacak
Trendlerdeki Yazı

Tesis Güvenlik Belgesi ile Uçak Bakımı Mümkün Olacak

featured

Tesis Güvenlik Belgesi almış olan Türk Hava Kurumu THK bu sayede hem ulusal hem de uluslararası arenada uçak ve helikopter bakımlarını yapma yetkisi kazandı. Bu sayede sektörel açıdan da önemli bir gelişme yaşandı.

Tesis Güvenlik Belgesi Alındı

Türk Hava Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı’ndan Tesis Güvenlik Belgesi aldı. Bu kapsamda da kurumun faaliyet tanımı özellikle uçak ve helikopterlerin bakımı için değiştiğinden kurum çok daha önemli bir yere sahip oldu. THK Heyet Başkanı olan Cenap Aşçı bu duruma dikkat çekerek gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Aşçı durumu şu şekilde açıkladı: “Tesis Güvenlik Belgesi kapsamında ulusal ve uluslararası alanda uçak ve helikopterlere bakım yetkisine sahip olduk. Daha önceden yurt dışında yapılmakta olan uçak ve helikopterlerin bakımları bundan böyle THK tarafından yapılacak. Ayrıca Pratt Whitney PT-6 motorlarının bakımları da burada yapılabilecek. Bu gelişme ile Türkiye’de bu motorların bakımını yapabilecek tek kurum da olduk,” dedi.

Aşçı ayrıca uçak bakımlarının yapılmasının daha sonraki uçak üretme projeleri için de örnek olabileceğini, THK personelinin bu alanda yeterlilik kazanarak ilerleyen dönemlerde uçak geliştirme projelerinde de rahatlıkla yer alabileceğini belirtti. THK tarafından yapılacak olan bakımların ekonomik açıdan da büyük bir tasarruf sağlayacağına dikkat çekti.

Uzay Çalışmaları Artacak

Türk Hava Kurumu Heyeti Başkanı olan Cenap Aşçı tarafından yapılan açıklamalarda Tesis Güvenlik Belgesi ile birlikte kurumun önemli bir aşamaya geçtiğini belirtti. Aşçı, 1935 yılında THK’nın Türkkuşu Tesisi’nin açılışının olduğu gün Sabiha Gökçen’in de pilot okuluna kaydının gerçekleştiğini ve Gökçen’in de buradaki kurslarının tamamlanması sonrasında savaş pilotu olabildiğini belirtti.

Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün de o günlerde uzay çalışmalarına işaret ettiğini ve Türklerin de uzayda bulunması gerektiğini belirttiğini söyleyen Aşçı bu kapsamda kurumun faaliyetlerine devam ettiğini ve THK Üniversitesinin de uzay ve havacılık alanında özel bir kurum olacağını zamanla daha iyi göstereceğine inandığını belirtti. Uzay çalışmaları kapsamında bulunacak olan teknik personelin yetiştirilmesini istediklerini ifade eden Aşçı, bu sayede havacılık sektörünün yanında uzay sektörüne de katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap