İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. THY Kayıp Kargo Davası Sonuçlandı

THY Kayıp Kargo Davası Sonuçlandı

THY

Kayıp Kargo Davası

THY’ye açılan kayıp kargo davası sonuçlandı.

Gaziantep’de yaşan bir kişi Türk Hava Yolları ile kızına göndermek üzere uzun süredir birlikte yaşadıkları kediyi göndermişti. Vatandaşın uçakla kızının yanına göndermek istediği kedi ne yazık ki kaybolmuştu. Yaşanan bu üzücü olaydan sonra THY’e maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Türk Hava Yolları’na açılan bu dava da kazanan taraf kedinin sahibi oldu. Gaziantep’de yaşayan vatandaş uzun süredir kedisi ile birlikte yaşıyordu. Üniversite’de eğitim gören kızının yanına göndermek istediği kedi kaybolunca detaylı araştırmalar yapıldı.

Yapılan araştırmalar neticesinde her hangi bir bulguya rastlanamadı. THY yaşanan bu üzücü olayı çözemeyince dava da kaçınılmaz oldu. Oldukça geniş bir kargo ağına sahip olan şirket de bu gibi durumların yaşanması da insanların güvenini zedeledi.

Günümüz teknolojisinde hem kara da hem de havada kargo hizmetleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Takip sistemleri, barkod numaraları vb. uygulamalar ile insanlar tüm kargolarını anlık olarak takip edebiliyor ve her işlemden haberdar olabiliyorlar.

Hal böyle olunca THY gibi büyük bir havacılık şirketin de bu gibi durumların yaşanmasını da kimse beklemiyordu. Baba, İzmir’de eğitim gören kızına hava yolu ile ulaştırılması için anlaştığı kargo şirketine kediyi teslim etti.

Fakat Türk Hava Yolları (THY) aracılığı ile taşınacak kedinin kaybolduğu söylendi. Kedinin kaybolmasından sonra baba, maddi ve manevi zarara uğradığını belirterek, Türk Hava Yolları aleyhine tazminat davası açtı.

Gaziantep 2. Tüketici Mahkemesinde ki duruşmada davacı, kedisinin kaybolması sebebiyle kendisi için 1600 lira maddi tazminat, 10 bin lira manevi tazminat, eşi için ise 5 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

Davalı vekili ise kedinin kargo ile naklinin sağlanmasının talep edildiğini ve müvekkilinde her hangi bir kusurun bulunmadığını, tazminat miktarının fahiş ve orantısız olduğunu söyleyerek davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Gaziantep 2. Tüketici Mahkemesi, 2019 yılında davacı bakımından 200 lira maddi ve 3 bin lira manevi tazminat ile diğer davacı eş açısından 1500 lira manevi tazminat ödenmesine karar kıldı. Karar temyiz edildikten sonra dosya Yargıtay 11. Hukuk Dairesine iletildi. Daire tarafından verilen karar ile, yerel mahkemenin kararı onandı.

Dilerseniz ”Texas’da Uçak Kazası Meydana Geldi: 2 Ölü” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap