1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

THY’ye Finansal Destek

THY’ye Finansal Destek
THY'ye Finansal Destek
0

Görüşmeler Başladı

Türkiye Varlık Fonu pandemi sürecinden etkilenen şirketlerden olan ve bu süreçte gelirleri oldukça düşen THY’ye finansman sağlanması için görüşme yapıyor.

Konuya yakın olan kaynaklar ve üst kademe yetkililerin Reuters’a verdiği açıklamaya göre sermaye desteği ya da finans desteği sağlama şeklinde olabilecek çözümler üzerinde Türkiye Varlık Fonu ile çalışılıyor. Kaynakların verdiği bilgide, kurtarma programının yöntemi ile ilgili görüşmeler devam ediyor ancak hangi yöntemin kullanacağı ve programın miktarı henüz netleşmedi. TVF konuyla ilgili açıklama yapmadı ve haberin yazıldığı esnada THY‘den bir cevap gelmedi.

Covid-19  salgını nedeniyle seyahatlerin durma noktasına gelmesi THY bilançosuna ağır darbe vurdu. Şirket ikinci çeyrekte 2.25 milyar lira zarar elde etti. Maliyetleri düşürmek için çalışan THY, Ağustos ayında Hava-İş Sendikası ile 2021 sonuna kadar personel ücretlerinde %30-50 arası indirim konusunda anlaşma sağlamıştı.

Konuya yakın kaynaklar son dönemde Türkiye Varlık Fonunun THY finans desteği programı üzerinde görüşmelerini yoğunlaştırdığını açıkladı: “TVF yaz dönemlerinde Türkiye’deki ulaşım ve turizm ağırlıklı olmak üzere büyük zorluk yaşayan şirketlere destek olmak için bir çalışma programı yaptı. THY’nin de bir kurtarma programına ihtiyacı olduğu açıktır. Bu bir sermaye desteği de olabilir, finansman programı da olabilir” dedi.

Türkiye Varlık Fonu toplam 1.4 milyar TL sermayesi bulunan Türk Hava Yolları’nda yüzde 49.12 paya sahip. Pandemi  nedeniyle ülke sınırlarının kapatılması ve seyahatlerin durdurulması nedeniyle piyasa değeri oldukça gerileyen THY’nin hisseleri dün itibarıyla 10.54 lira ile Şubat sonuna oranla yüzde 31 aşağıda seyretti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu hafta  yaptığı  açıklamada ve YEP toplantısında yaptığı konuşmada da özellikle ulaşım ve turizm gibi alanlar ile hizmetler sektöründe toparlanma sürecinin henüz istedikleri seviyeye ulaşmadığını bildirdi.

Konuya yakın iki üst kademe yetkili de Türk Hava Yolları Finansman Desteği programı üzerinde görüştüğünü belirtirken yapılan açıklamada: “THY’nin Lufthansa örneğinde olduğu gibi finansal zorluktan kurtarılması için bazı çalışmalar var. Bir çeşit sermaye aktarma ya da finans sağlanması mümkün olacak. Şu anda bunun için görüşmeler devam ediyor ve yöntem konusunda fikirler değerlendiriliyor” diye belirtti.

 

Dilerseniz ”SunExpress DOA Sertifikası İle Tescillendi” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap