1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

TİHA’dan Büyük Başarı

TİHA’dan Büyük Başarı
Tiha'danbüyük başarı
0

Tiha’dan Kritik Hamle

Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla hayata geçirilen Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 2021 yılında faaliyete başlayacak.

TİHA bir önemli hamleyi daha geride bıraktı: Asimetrik İtki Testi başarıyla sonuçlandı. Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) bir testi daha başarıyla gerçekleştirdi. Asimetrik İtki Testi’ni başarılı bir deneme ile sonuçlandıran Akıncı, bir büyük adımı daha geride bıraktı.

Türkiye, Bayraktar AKINCI’nın uçuşuyla beraber bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki dört ülkeden biri oldu. Yerli ve milli imkanlarla Baykar Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri’nde hayata geçirilen ve Türkiye’nin yüksek donanımlı özelliklere sahip insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı TİHA, 1 Eylül 2019’da ilk motor testini başarıyla gerçekleştirdi.

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi yapılan, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanılan, Ukrayna ve Katar gibi ülkelere de ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan daha uzun ve daha geniş yapıda olan Bayraktar AKINCI TİHA stratejik görevler alanında hizmet verecek.

24 saat havada kalabilme özelliğine sahip ve 40 bin fit servis tavanına sahip olan Bayraktar Akıncı TİHA, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük kapasitesiyle ön plana çıkıyor.

5,5 ton kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar Akıncı TİHA, 2 adet 450 beygir gücünde turboprop kaliteli motor ile gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar Akıncı TİHA bunun yanında 2×750 beygir ve 2×200 beygir güç üretimi yapılan motorlar için de farklı konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarımı yapıldı. Yapılan tüm testlerde TİHA’dan büyük başarı sağlandı.

 

Dilerseniz ”TVF’den Flaş Açıklama” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap