1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Türk Hava Yollarındaki Kadın Pilotların Artışı Dikkat Çekiyor

Türk Hava Yollarındaki Kadın Pilotların Artışı Dikkat Çekiyor
0

Pilotluk mesleği geçmişten günümüze gelen ve her dönemde popülerliğini koruyan bir meslektir. İlk Türk uçağını üreten Vecihi Hürkuş’tan bu zamana kadar ülkemizde birçok pilot yetişmiş ve gelişmiştir. Dünya çapında birçok uçak firması ve birçok pilot bulunmaktadır. Buna nazaran ülkemizden de hatırı sayılır sayıda pilot yetişmektedir. Bunların çoğu ülkemizin hava yolu firmalarında çalışırken birçoğu ise yurtdışındaki hava yolu firmalarının bünyelerinde görev yapmaktadırlar.

Türk havacılık tarihinden çok sayıda pilot gelmiş ve geçmiştir. Bu pilot kitlesi çoğunlukla erkek pilotlardan oluşsa bile Türk kadın pilotları da büyük başarılara imza atmışlardır. Türk havacılık tarihinin en önemli kadın pilotları olan ve tarihe isimlerini yazdıran ve milli gururumuz olan kadın pilotlarımız büyük başarılar elde etmiş ve ilkleri gerçekleştirmişlerdir. Türk havacılık tarihinin ilk kadın pilotu Bedriye Tahir Gökmen’dir. Arkasından Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen ilk Türk savaş uçağı pilotu unvanını alarak tarihe ismini altın harflerle yazdırmıştır. Ayrıca İstanbul’da bir havalimanına da ismini veren Sabiha Gökçenin Türk havacılık tarihinde büyük bir yeri vardır. İlk Türk kadın savaş uçağı pilotu olan Sabiha gökçen sadece Türk havacılığının değil dünya tarihinin de ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

Türk Hava Yollarındaki Kadın Pilotlar

 Gün geçtikçe çevremizdeki çeşitli mesleklerde kadın çalışanlar oldukça artıyor. Kadınlar taksicilik, tamircilik gibi zor mesleklerde de iş ayrımı yapmadan çalışıp para kazanmaya çalışıyorlar. Her alanda kendilerini gösteren kadınlarımızı bazı şirketlerin ve kurumların desteklemesiyle birlikte kadınlarımızda birçok mesleği başarıyla gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Bu zor meslekler arasında yer alan bir diğer meslek ise pilotluk. Daha öncelerde pilotluk eğitimi sadece Türk Hava Kuvvetleri tarafından veriliyordu. Günümüzde ve uzun zamandır sivil okullarda ve çeşitli ücretli okullarda da pilotluk eğitimi verilmeye başlandı. Pilotaj eğitimi veren kurumların ve okulların artmasıyla kadın pilot sayısı da gün geçtikçe artmaya başladı ve hala artmaya devam ediyor.

Türk Hava Yolları (THY) kadın pilot artışını destekleyen kurumların başında geliyor ve en önemli örneklerinden bir tanesi. Milli hava yolu şirketimiz olan Türk Hava Yollarında (THY) kadın pilot sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Türk Hava Yollarındaki (THY) kadın pilot sayısı 14 yıl önce yani 2006 yılında sadece 6 iken bu sayı artış göstererek 2018 yılında 156 ya yükseldi. Bu sayılar 2020 yılına geldiğimizde ise rekor kırarak 211 e ulaştı ve büyük bir artış gösterdi. Böylece Türk Hava Yolları (THY) dünyada kadın pilot sayısı fazla olan az sayıdaki hava yolu şirketlerinin arasında yer aldı. Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde çalışan kadın pilotların 39 tanesi kaptan pilot olarak görev yapıyor. Geriye kalan 172 si ise ikinci pilot olarak pilot köşkündeki yerlerini alıyorlar.

Türk Hava Yollarındaki (THY) kadın pilotların arasında herhangi bir okuldan pilotaj eğitimi almış olan kadın pilotlar, Türk Hava Yollarının (THY) uçuş akademisinden mezun olan kadın pilotlar gibi birçok alandan pilotlar bulunuyor. Üstelik bu kadın pilotların hepsi Türk değil, dünyadaki diğer ülkelerden de birçok kadın pilot Türk Hava Yollarında (THY) görev yapıyor. Türk Hava Yolları (THY) geçtiğimiz her yılda uçaklarını ve uçtuğu noktaların sayısını başarılı bir şekilde arttırıyor. Bununla beraber ihtiyaç duyduğu pilot sayısı artışından dolayı her yıl bünyesindeki pilotların ve özellikle kadın pilotların sayısını arttırmaya devam ediyor

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir