1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Türk Hava Yolları’nın 1951 Sefer Sayılı Uçak Kazası

Türk Hava Yolları’nın 1951 Sefer Sayılı Uçak Kazası
0

Türk Hava Yolları’nın 1951 sefer sayılı 25 Şubat 2009’da İstanbul’dan yolculuğa başlayan Boeing 737-800 modele sahip uçak; Amsterdam’da bulunan havalimanı Schiphol’e inmesi beklenilirken iniş sırasında düştü. Yaşanılan durum ardından elde edilen darbeler sonucu uçak üçe bölündü. Kaza ardından uçak anayola çok yakın bir yerde durabildi. A-9 otoyolunun hemen yanında duran üç parçaya ayrılmış uçakta, Türk Hava Yolları’nın yaptığı açıklamaya göre biri bebek olmak üzere 128 yolcu ve 7 uçak görevlisi olduğu belirtildi.

Döneminin başbakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre verilen ilk verilerde uçakta can kaybının yaşanmadığını, uçağın en son bakım yapılan tarihinin 2008 tarihinde yapıldığı ve uçağın 2002 model olduğunu sözlerinin arasına ekledi. Türk Hava Yolları’nın kaza sonrası yaptığı açıklamada ise uçakta bulunan yolculardan 50’sinin yaralandığını ve 9’unun hayatını kaybettiğini belirtti. Yaralı olan yolcular en yakın şehir hastanelerine götürülerek tedavi süreçlerine başlanıldı.

1951 Sefer Uçuşu Kaza Sonrası

Uçak kazası ardından kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi. Bir itfaiye filosu, birkaç uçak ve 20’nin üzerinde gelen ambulans yaralı yolculara yardım etti. Havalimanında ki görevlilerin belirttiği bilgiye göre Schiphol Havalimanı’nın trafiği ertelendi, iniş-kalkışlar bir sonraki tarihe sevk edildi. Kısa bir süre sonra Kaagbaan pisti açılarak uçak trafiği hafifletildi.

Kaza raporu ardından kapanan A-9 otoyolu trafik ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Acil servislerin hastahaneye ulaşması adına büyük bir efor sarf edildi.

Uçak Görevlileri

  • Kaptan Pilot: Hasan Tahsin Arısan
  • 2. Pilot: Murat Sezer
  • Yardımcı Pilot: Olgay Özgür
  • Kabin Görevlileri: Figen Eren, Perihan Özden, Ulvi Murat Eskin, Yasemin Vural

1951 Sefer Yolcuları

Kaza ardından yolcular büyük bir paniğe kapıldı. Kaza ardından saatler sonra Türk Hava Yolları’ndan yolcu listesi yayınlandı. Bulgaristan, Finlandiya, İtalya, Almanya, Tayland’dan birer, Hollanda’dan 53, Amerika Birleşik Devletleri’nden 7, Türkiye’den 51 ve Birleşik Krallık’dan 3 yolcu bulunduğu belirtildi. Kalan 9 yolcunun ise milliyeti belirtilmedi. Toplam 128 yolcu bulunan 1951 seferi kazası 25 Şubat 2009 tarihinde ve 08.22 saat diliminde gerçekleşti.

Gerekli operasyon bakımı ardından belirtilen rapora göre kazanın tutunma kaybından dolayı gerçekleştiği söyleniyor. Kaza ardından uçak en yakın filoya kaldırılarak bakım altına alındığı belirtiliyor. Ayrıca THY tarafından iletilen bildirgeye göre Boeing firması yüksekliği belirleyen sistemini geliştirme çalışmalarına başlıyor.

İlginizi Çekebilir
ucak-kazasi

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap