1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Türk Savunma Sanayisinde Dev Adım

Türk Savunma Sanayisinde Dev Adım
0

Türk savunma sanayisi üretimi olan cihaz ve araçların yazılımlarını, başarı ile gerçekleştiren HAVELSAN, milli muharip savaş uçağımızın yerli yazılım ekibine dahil olarak, projeye oldukça önemli bir destek vermiş oldu. Türk savunma sanayisinde dev adım olarak nitelendirilen bu projede, 500 mühendisin yer almasına karar verildi. Tamamen yeni çağın gereksinimleri ile donatılması planlanan savaş uçağının, tam bir teknoloji harikası olacağı belirtiyor. 20 milyon satır kod yazılımı ile bilgisayar bölümünün oluşturulması düşünülen uçağın, yapay zekanın tüm olanaklarına sahip olacağını şimdiden söylemek yerinde olacaktır. HAVELSAN Genel müdürü  Ahmet Hamdi Atalay , milli savaş uçağının tam bir uçan bilgisayar olacağını belirterek, projenin büyüklüğü hakkında da oldukça net bir açıklama yapmış oldu.

5.Nesil Muharip Uçak

Bilindiği üzere, Milli Muharip Uçak (MMU) Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının yönetim ve koordinasyonunda tasarlanıyor. Türk sanayisinde belirli bir noktaya ulaşmış kurum ve kuruluşların etkin katılımını sağlayan bu iş birliği sonucunda 5. Nesil Muharip Uçak projesi tamamlanmış olacak.  Üretiminin tamamlanıp test uçuşlarının başlaması ile Türk Muharip savaş uçağının dünyanın gündemine oturacağına kesin gözüyle bakılıyor. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’ın dediği gibi yeni nesil muharip savaş uçağımız, göklerde milli gururumuz olarak uçacak. Konunun uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında; bu projenin, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki En önemli sanayi projelerinin başında geldiği söylenebilir.

Buluşma, 2023 yılında

Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapabilen 5 ülkeden biri olması ile bölgede çok daha etkin bir konum alacağının, tartışılmaz bir gerçek olduğunun bilinmesiyle, proje yazılım çalışmaları hızla devam ediyor. Hangardan en kısa sürede çıkması beklenen milli muharip uçağı ile  buluşma, 2023 yılında olacak. Yüzlerce modül yazılımın birlikte çalışacağı bilgisayar donanımlı teknoloji harikası olacak savaş uçağımız, HAVELSAN’ın da projeye etkin katılımı ile oldukça güçlü bir boyuta ulaştı. Atalay’ın konuya ilişkin verdiği Advent savaş sistemi yazılımında, 15 milyon kod ile hava Kuvvetleri bilgi sisteminde yazılan 15 milyon satır kod bilgileri, Uçağın tam bir yazılım harikası olacağını doğrular nitelikte.

Milli Muharip Uçak Direktörlüğü

Cumhurbaşkanlığı savunma sanayi başkanlığında bir araya gelen, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TUSAŞ)’nin aktif rol aldığı ekibe dahil olan HAVELSAN, proje için MilliMuharip Uçak Direktörlüğü birimi oluşturarak güçlü bir iş birliğinin adımını atmış oldu. Projede, özellikle F35 savaş uçağı projesinde görev almış ekibin çalıştırılması, tecrübe ve vizyon işbirliği olarak değerlendirilebilir. 20 milyon satır yazılım için çalışacak mühendis sayısı 400-500 civarında olacak. Bütün ekibin TUSAŞ bünyesinde ve aynı binada birlikte çalışacağı da edinilen bilgiler arasında. İlk defa bir mühendis ordusu tarafından yürütülecek olan savunma sanayi projemiz Milli Muharip savaş uçağı, Tarihte, Türk savunma sanayisinde dev adım olarak yerini alacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap