1. Ana Sayfa
 2. Havacılık Haberleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Çok Bilinmeyen 10 Teknolojik Silahı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Çok Bilinmeyen 10 Teknolojik Silahı
0

Son zamanlarda gelişen teknoloji ve yapılan AR-GE çalışmaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni silah gücü bakımından çok etkilemiştir.

TSK’ya ait teknolojik silahlardan bazıları:

 • TAI TF-X: Diğer adıyla TUSAS TF-X. Adından da anladığımız gibi TUSAS tarafından şekillendirilmiştir. Türkiye’nin 2020’li yıllarda seri üretim aşamasına geçmeyi planladığı 5.nesil jet muharip uçak projesidir.
 • TOROS 230/260: TÜBİTAK tarafından geliştirilen topçu roket sistemidir. En uzun menzilleri 65 ve 110 km olan olan roketlere ve bunu fırlatacak silah sistemine sahiptir. Tamamen ulusal mühendislik harikası olan TOROS, dünyanın en iyi topçu roketi sistemleri arasında girmiş bulunmaktadır. Proje kapsamında, çok sayıda alt sistem yer denemesi ve sistem uçuş denemesi gerçekleştirilmiş ve tüm denemeler başarı ile sonuçlanmıştır. 110 kilometrelik menzile sahip 145 kg ağırlığındaki füzeden toplam 30,000 tane üretilerek TSK’ya teslim edilecektir. Hali hazırda üretime devam edilmektedir.
 • ATEŞKES: HAVELSAN’ın geliştirdiği Keskin Nişancı Tespit Sistemi’dir. Sistemde 8 adet mikrofon var bu mikrofonların gelen sinyalleri işlemesi ile çalışıyor bu ATEŞKES. Yani keskin nişancı tüfeğinde merminin namludan çıkarken oluşturduğu ses dalgaları ve merminin hedefe giderken oluşturduğu şok dalgaları algılanarak merminin geliş yönü ve ateş kaynağının konumu yüksek doğrulukla tespit edilebiliyor.Bu da hassas konumun en doğru şekilde bulunmasına yol açıyor.
 • HİSAR FÜZELERİ: HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaşuçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir.
 • SAPAN : SAPAN’da TÜBİTAK tarafından geliştirilmiştir. Elektro manyetik enerji sayesinde fırlattığı barutsuz mermiler, sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor.
 • MIZRAK: TSK’nın ihtiyacı doğrultusunda üretilmiştir. Mızrak-O(500M) ve Mızrak-U(8KM) adında orta ve uzun menzilli füzelere sahip olan MIZRAK, gece gündüz her hava koşulunda ateşlenebiliyor. ATAK T-19 Helikopterlerine entegre edilmesi planlanıyor.
 • MC 28 SA: Kendisine ‘’ilklerin silahı’’ diyebiliriz. Özel polimer gövde tasarımına ve modern silahlarda mevcut olan emniyet sistemine sahiptir. Sonradan entegre edilebilmesi , gövde ve şarjör grubu aynı kalacak şekilde 9 milimetreden 40 kalibreye geçiş yapması kendi alanında dünyada bir ilki başardığını gösteriyor.
 • SOM SEYİR FÜZESİ: TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmiş, üretimi ise ROKETSAN tarafında yapılmış olan yeni nesil seyir füzesidir. Tüm platformlardan tüm hava şartlarında atılan bir füzedir. Ayrıca Türkiye’nin yerli imkanları ile, kuş-bakışı 180 km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füzedir.
 • ALTAY: Türkiye’nin özgün tasarım ürünü üçüncü nesil+ ana muharebe tankı olan ALTAY, TSK’nın gelecek ihtiyaçları için üretilmiştir. 2020’de 15 adet, 2021’de ise 20 adet tank üretilmesi planlanıyor.
 • NÜFUZ EDİCİ BOMBA: Bu silah için de ‘’ilkimiz’’ diyebiliriz. Zira kendisi Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. ,Yapılan testleri başarıyla geçmiştir. TSK envanterinde ki tüm savaş uçaklarına entegre edilebiliyor. Seri üretim görevini ise Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) üstleniyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap