1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Türkiye’deki Tüm Sınır Kapılarında PCR Testi Zorunlu Hale Geldi

Türkiye’deki Tüm Sınır Kapılarında PCR Testi Zorunlu Hale Geldi
PCR
0

Sonucu İbraz Etmeyen Uçağa Alınmayacak

Korona virüs kapsamında başlatılan PCR testleri tüm sınır kapılarında zorunlu hale geldi.

İngiltere’de meydana gelen mutasyona uğramış korona virüs haberinden sonra tüm dünya seferber olmuştu. Rusya, Japonya ve Türkiye gibi ülkeler tedbirlerini hemen alarak uçuş yasaklarını başlattı. Ülkelere hava yolu ile yapılan tüm giriş çıkışlarda testler zorunlu hale geldi.

Türk Hava Yolları’da sosyal medya platformlarından yaptığı paylaşımda konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklama da

“Yurt dışı çıkışlı, Türkiye varışlı veya Türkiye aktarmalı olarak başka bir ülkeye yapılacak uçuşlarda, uçuşların gerçekleştirildiği ülkelerin yerel tarih ve saatleri ile 30 Aralık 2020 saat 00: 00 itibarıyla, Türkiye’deki regülasyon gereği, uçuş saatinden maksimum 72 saat önce numunesi verilmiş olan negatif PCR testinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Altı yaş altı yolcularımız için test sonucu ibraz etme zorunluluğu bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan bu uygulamalar tüm sınır kapılarında geçerli hale geldi. Yurt dışından gelen tüm uçuşlarda, son 72 saatte alınmış bir PCR test sonucu olmayanlar artık uçuşlara kabul edilmiyor. Gece yarısı itibariyle yürürlüğe giren bu uygulama sebebi ile elinde PCR test belgesi olan yolcular ise hiç bir sorun yaşamadan İstanbul Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Artık birçok ülke bu uygulamaları devreye soktu. Bu şekilde daha güvenli bir hava yolu ulaşımı sağlanmış oluyor. Korona virüs her geçen gün etkileri bakımından farklılık gösteriyor. Bu konuda en hızlı aksiyon alan ülkelerden biri olarak Türkiye görülmektedir.

Uzmanlara göre ulaşım ağları açısından hava yolu taşımacılığı fazla yolcu kapasitesi nedeni ile potansiyel bulaş riski oluşturuyor. Hal böyle olunca hava yolu şirketlerinin de sıkı tedbirler alması kaçınılmaz oldu. Hatta Japonya gibi bazı ülkeler kendi vatandaşları hariç ülkeye girişi tamamen yasakladı. En yakın zamanda diğer ülkeler tarafından benzer önlemlerin alınması bekleniyor.

Dilerseniz ”Japonya’dan Sonra Rusya’da Yasakları Uzattı” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap