1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçağa Girene Kadar Bagajınız Hangi Yollardan Geçiyor?

Uçağa Girene Kadar Bagajınız Hangi Yollardan Geçiyor?
0

Uçak yolculuklarında hepimizi tedirgin eden konulardan biri bavulumuzun kaybolması oluyor genelde. Aslında istatiksel olarak baktığımız zaman, uçak yolculukları esnasında bavulunu kaybedenlerin sayısı oldukça az. Ancak, bavulun kaybolması durumunda hep yapacağınız işlemlerin çok sıkıntılı olması hem de tüm kıyafetlerinize en azından 1-2 gün boyunca kavuşamayacak olmanız, tedirgin olmak için oldukça yeterli. Biz de bu yazımızda, sizinle bavulunuzun havaalanı ve uçak içinde yolculuğunu sizinle paylaşarak, bir nebze de olsa sizi rahatlatmak istedik.

Havalimanına girdiğinizde bavulunuz öncelikli olarak kapıdaki x-ray cihazından geçiyor. Bu durum aslında bizim ülkemiz için geçerli. Özellikle Avrupa’daki havalimanlarında genellikle bu ilk güvenlik noktası bulunmuyor. Bu aşamadan sonra check-in kontuarına hem check-in işlemlerini yapmak hem de bavulunuzu teslim etmek için gidiyorsunuz. Bavulunuza sağlam etiketler yapıştırıldıktan sonra, bu etiketin bir kısmı biletinize de yapıştırılıyor. Bu noktadan sonra check-in görevlisi bavulunuzu teslim alıyor ve bavulunuzun asıl yolculuğu başlıyor.

Her Yer Kontrol Altında

Bagaj Handling Sistemi’ne (BSH) yüklenen bagajlar, tüm uçakların bagajını taşımaktadır. BSH üzerinde ilerleyen bavullara herhangi bir zarar verilmemesi için bu sistemde tahtadan yapılmış özel tepsiler kullanılmaktadır.

Bu aşamadan sonra tüm bagajlar sorter denilen bir otomatik bagaj ayırma sistemine gelir. Ortalama bir sorter sisteminde 10 farklı noktada 30 civarında optik okuyucu bulunur. Bagajınızın üzerindeki etiketlerin optik okuyucuda okunmasının ardından, bagajınızın hangi uçağa ait olduğu tespit edilir ve aynı uçağa ait bavullar belirli bir yere toplanır.

Daha sonra aynı uçağa ait bavullar, hiçbir bavula zarar vermeyecek şekilde yumuşak bir malzemeden üretilmiş bir banttan kaydırılarak yer hizmetleri görevlilerine ulaşıyor. Bu noktada uçağa binmeyen yolcunun bavulunun da uçağa yüklenmediğini belirtmemiz gerek. Uçağa binmeden hemen önce boarding kartını görevliye okutmanız, bavulunuzun uçağa yerleştirilmesi için de önemli.

Yer görevlileri bagajlarınızı alıp römorklar yardımı ile uçağa yükleme işlemini gerçekleştiriyorlar ve bavullarınız uçağın alt kısmında bulunan kargo bölümüne yerleştiriliyor. Bu sürecin her aşaması kontrolden edildiği ve özel kameralar ile takip edildiği için daha önce de belirttiğimiz gibi aslında bavulunuzun oldukça güvenli bir yolculuk yaptığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap