1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçağın En Güvenli Bölgesi Neresidir? Hangi Koltuklar Tercih Edilmeli?

Uçağın En Güvenli Bölgesi Neresidir? Hangi Koltuklar Tercih Edilmeli?
0

Modern çağda halen en güvenilir ulaşım aracı uçaklardır. Ancak yaşanan irili ufaklı uçak kazaları ardından doğal olarak uçakların güvenirliliği irdelenmeye başlandı. Yine de havayolu ulaşımı günümüzün en güvenli ulaşım yöntemlerinden birisi konumundaki yerini korumaya devam ediyor. Uçakta güvenli seyahat hususunda özellikle uçakta en güvenli bölge neresi şeklinde sorular gündeme gelebiliyor. Business ve ekonomi olarak iki gruba ayrılan ticari uçaklarda ön, orta ve kuyruk olacak şekilde 3 bölüm bulunuyor. Uçak yolculuğu konusunda endişeli olan yolcularda doğal olarak bunların hangisinin daha güvenli olduğunu araştırıyor. Uçağın en güvenli bölgesi neresidir ile ilgili olarak devreye teknik ve bilimsel istatistikler devreye giriyor.

Uçakta En Güvenli Bölge Neresi?

Uçak yolculuğunu “nispeten” daha güvenli hale getirmek isteyen yolcular, uçağın en güvenli bölgesi neresidir merak edebiliyor. Yaşanan uçak kazalarına yönelik olarak yapılan istatistiki çıkarımlar bu konuda 100% olmasa da önemli bilgileri paylaşıyor. Bunların en başında da uçak kazası halinde uçağın ön koltuklarında oturanların kurtulma olasılığı 30% olarak hesaplanıyor. Bu oran orta bölüm için 40%, arka bölüm için ise 50% olarak hesaplanıyor. Bu istatistik tablosuna göre de uçaklarda ekonomi sınıfındaki yolcular, business sınıfı yolculara göre daha avantajlı olarak seyahat edebiliyor.

Küçük Detaylar Kurtulma Şansını Belirler

Uçak kazası denilince ilk akla gelen uçağın ön yani burun kısmından yere doğru çakılması şeklinde algılanıyor. Ancak uçak kazası kavramı tıpkı diğer tüm toplu taşıma araçlarında olduğu gibi farklı faktörlere sahiptir. Öncelikli olarak uçağın en güvenli bölgesi neresidir sorusu için uçağın nerede sorun yaşadığı veya darbe aldığı önemlidir. Bununla birlikte uçak kazasının yaşanmasına neden olan ana etkende tabii ki çok önemlidir. Uçağın havada parçalanması, motorlarının arızalanması, tek kanadının kırılması gibi pek çok farklı etken uçakta hangi bölümde oturan yolcuların daha yüksek kurtulma şansına sahip olduğunu doğrudan etkiler.

Bununla birlikte dünya genelindeki yüksek sayıdaki çatışma noktaları düşünüldüğünde ve örnek kazalarının da görüldüğü karadan havaya füzelerle vurulma gibi kazalarda söz konusu olabiliyor. Bu gibi değişkenler uçakta yanacak, patlayacak, delinecek ve yanı sıra yer düşüş açısını belirleyecektir. Bu yüzden daha uçağa binmeden ya da herhangi bir acil durumla karşı karşıya kalmadan, net bir yanıt verilmesi pek doğru bir yaklaşım olmaz. Yine de uçakta yangın gibi çeşitli kurtulanların olduğu uçak kazalarına yönelik istatistiksel veriler hayatta kalma şansını küçükte olsa arttırılabilir.

Uçakta Hangi Koltuklar Tercih Edilmeli?

Uçakta hangi koltuklar tercih edilmeli sorusu içinde değişkenler söz konusudur. Rahatlık ve güvenlik, hızlı çıkış ve ilk servis alma gibi pek çok yönden uçakta en iyi koltuk seçimi kişiden kişiye göre değişebilir. Uçak kazalarına yönelik olarak güvenli koltuk seçimi noktasında yapılan 105 uçak kazası istatistiki verilerine göre yangında koridor tarafındaki yolcuların kurtulma oranı 65% olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak uçakta güvenli koltuk faktörünü belirleyen birden fazla değişken mevcuttur. Bu nedenle her ne kadar istatistiki olarak güvenli olarak belirlenmiş olsa da güvenliği açısından bilimsel kanıt niteliği taşımaz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap