1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçak İçi İkram Menüleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uçak İçi İkram Menüleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0

Uçak seyahati esnasında özellikle uzun uçuş seyahatlerinde en çok incelediğimiz özelliklerden bir tanesi de yolculuk esnasında sunulan ikramlar olmaktadır. Havayolu firmaları arasında birbirleri ile rağbet etme amacı olan bu yemek menüleri bazı firmalar için ise bir kalite belirtisi olarak görülmektedir. Sektörde yer alan pek çok havayolu firması birbiri ile rekabet edebilmek için farklı menü seçenekleri hazırlamakta ve yolcularını seyahat boyunca özel hissettirmeye çalışmaktadır.

Uçuş içi ikramlar kabin memurları için her ne kadar yorucu bir durum olsa da bu ikramlar sayesinde uçuş esnasında problem çıkaran yolcu sayısı azalmaktadır. Peki, uçuş esnasında tüketeceğimiz bu yiyecek ve içecekler nasıl hazırlanmaktadır?

Besinleri Dondurmak Yerine Uçan Şefler

Uçaklarda yolculara sunulan yiyecek ve içecekler genelde dondurulmuş olarak bulunmaktadır. Bu sayede dondurulmuş olarak saklanan ve istek haline hali hazırda bulunan bu ikramlar ısıtılarak servise hazır duruma gelmektedir. Kısa mesafeli uçuşlar için bu durumlar geçerli değildir. Fakat bazı durumlarda yani uzun süreli uçuşlar esnasında uçak içerisinde şefler yer almaktadır. Özellik Türk Hava Yolları firması kendi bünyesinde 1000 üzerinde şef çalıştırmaktadır. Dolayısıyla bu sayede dondurulmuş yemek yerine kaliteli malzemeler ile işinin ehli şefler sayesinde daha lezzetli ikramlar tüketilebilmektedir.

Biletin Sınıfına Göre Menü Seçeneği

Uçak seyahatiniz esnasında kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız o zaman uçak bileti alırken First Class ya da Business Class sınıfına ait bir uçak bileti almalısınız. Ekonomi sınıfına ait bilete göre üç kat daha fazla ücrete sahip olabileceğiniz bu bilete özel ikram ve yemekler sunulmaktadır. Farklı ülkelere ait hava yolu şirketlerinde ise o ülkeye ait farklı lezzetler de yolculara servis edilmektedir.

Kendi Yemek Menünüzü Oluşturabilirsiniz.

Havayolu firmaları içerisinde bazı firmalar ekstra ücret ödemeniz şartıyla almış olduğunuz bilet sınıfı dışında ikramlar sunmaktadır. Bu ücretler firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte ödeyeceğiniz ücret ile kendi yemek menünüzü oluşturma imkânına sahip olabilirsiniz.

Havayolu şirketlerinin iç uçuşlarında dış uçuşlardan farklı ve alternatif menüleri bulunmaktadır. Dolayısıyla daha uzun süreli olan dış hat uçuşlarında hemen her zaman daha iyi seçeneklere sahip menüler yer almaktadır. Firmalar artan rekabet sonrasında yolcularına daha kaliteli hizmet vermek adına daha sağlıklı menüler sunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde uçakta görev yapan kabin memurları ve kokpit personelleri uçaklar içerisinde yer alan menülerden yemek tüketememektedir. Bunun sebebi ise herhangi bir zehirlenme gibi durumlarına karşı önlem almak amaçlıdır.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap