İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
  3. Uçak Kazaları Çoğunlukla İniş Esnasında Oluyor İşte Nedenleri

Uçak Kazaları Çoğunlukla İniş Esnasında Oluyor İşte Nedenleri

featured

Geliştirilen tüm teknolojiye rağmen maalesef ki uçak kazaları yaşanmaya devam ediyor. Eskiye nazaran daha az olsa da, uçak kazalarını tamamen bitirmek pek mümkün gözükmüyor. Bunun en büyük sebebi insan kusurundan kaynaklanan ve kazaya sebep olan hataların hala ciddi bir şekilde devam etmesi olarak düşünebiliriz. Bu elbette doğru ancak teknik problemlerden kaynaklanan kazaların da önüne geçilemiyor oluşu oldukça düşündürücü.

Uçağın kaza yapma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar uçağın kalkış ve inişi dönemleri olduğu Boeing firmasının bir çalışması ile netleşti. Bunun en büyük sebebi olarak da bu iki esnada yaşanabilecek herhangi bir problemin çözümü için pilotların yeterince vaktinin olmaması gösterildi. Özellikle kalkış esnasında yaşanacak bir kazada, yolcuların hayatta kalma ihtimalinin daha yüksek olacağı düşünülse de gerçekte durum pek de böyle değil.

Boeing firmasının yaptığı araştırmaya göre, uçak kazalarının yarısına yakını alçalma ve iniş esnasında gerçekleşiyor. Kalkış esnasında gerçekleşen uçak kazaları ise toplam uçak kazalarının %14’ünü oluşturuyor.

Uçağın Kalkışı Tüm Yolculuk Süresindeki Evrelerin En Kısa Olanı

Uçağın iniş ve kalkış dönemi, tüm bir yolculuk düşünüldüğünde oldukça kısa süren dönemler. Bu kalkış ve iniş dönemleri, ortalama bir uçuşun sadece %4’ünü kapsadığı hesaplanmış. En çok kazanın yaşandığını belirttiğimiz iniş devresi ise ortalama bir uçuşun sadece %2’si.

Uçak havada seyrine devam ederken pilotlar rotada düzeltme yapma şansını bulabiliyor. Havada süzülebilen uçaklar, tüm motorları dursa bile herhangi bir kaza geçirmeden havalimanına iniş yapabiliyor. Uçaklar havada süzülürken motoru duran uçaklar pilotun kontrolü ile seyrine devam edebilir; yere çakılmazlar. İniş esnasında böyle bir şansı olan pilotların, kalkış esnasında ise böyle bir zamanı bulunmaz. Buna rağmen inişte daha çok kazanın yaşanmasında dış faktörlerin de etkisi vardır. Özellikle de motoru duran uçak, pilot her ne kadar tecrübeli olursa olsun, rüzgârdan ve yağmurda kolaylıkla etkilenebilir ve pilotun kontrolünde uçak kolaylıkla dış faktörlerin etkisi altına girebilir. İşte bahsettiğimiz tüm bu durumlar, uçak kazalarının en çok iniş esnasında yaşanan kazaların da sebepleri.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap