1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçak Kazalarında Risk Faktörleri Nedir?

Uçak Kazalarında Risk Faktörleri Nedir?
0

Uçak, uzun zamandır pek çok insan tarafından kullanılan ulaşım araçlarından bir tanesidir. Birçok insan, özellikle uzak yerlere gidebilmek için uygun fiyatlı ulaşım araçlarından biri olan uçakları tercih etmekte, bu sayede hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etme şansı elde etmektedir. Her ne kadar konforlu bir ulaşım aracı olsa da uçaklar, kaza ve ölüm riskinin fazla olduğu ulaşım araçlarından biri olarak bilinmektedir. Peki uçak kazası için risk faktörleri nelerdir?

Uçak Kazalarında Risk Faktörleri Nedir?

Uçak kazalarında risk faktörleri genel olarak 3 ana başlıkta değerlendirilebilmektedir. Uçak kazası risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İnsan kaynaklı hatalar
  • Hava şartları ve doğa olayları
  • Mekanik hatalar

Bu üç faktörden herhangi biri, uçak kazalarına neden olabildiği için uçakların tasarlandığı andan itibaren planlı bir üretim sürecinin yaratılması çok önemlidir.

Uçak Kazalarının Meydana Gelme Nedenleri?

Uçak kazalarının meydana gelme nedenleri, aslında risk faktörleri ile benzerlik göstermektedir. Bu bağlamda uçak kazaları neden olur sorusu için genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

  • Uçağın tasarım ve üretim aşamalarında aksaklıklar meydana gelmesi
  • Hava durumunun kontrollü sürüşü engelleyecek nitelikte olması
  • Pilot hataları
  • İnsan kaynaklı hatalar

Uçak kazalarının meydana gelme nedenlerini genel olarak yukarıdaki gibi sıralamak olanaklıdır. Bu nedenlerin her biri, ölümlü uçak kazalarına sebebiyet verebilmektedir.

Uçak Kazalarında Nasıl Ölünüyor?

Uçak kazasında nasıl ölündüğüne dair sorulan soruların her biri, aslında olası bir uçak kazasında ne yapılması gerektiğini de gözler önüne sermektedir. Öncelikle ifade etmek gerekir ki uçakta arka taraflara oturmak, ölüm riskini azaltmaktadır. Seyahat esnasında kişinin ne giyindiğinin de hayatta kalma şansında büyük bir rolü bulunmaktadır. Uçak kazalarında hayatta kalma adına kişinin çarpma esnasında hasarı engelleyecek pantolon ve uzun kollu kıyafetleri tercih etmesi gerekmektedir.

Uçağın ön kısmı ve orta kısmı, kazalarda en fazla darbeyi alan yerler olarak bilinmektedir. Bu alanlarda yer alan koltuklara oturmak, olası kazalarda kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Emniyet kemerleri, fren durumunda kişinin savrulmasını önlemektedir. Bu bağlamda kemerlerinde uçuş boyunca takılması oldukça önemlidir. Uçak kazalarında nasıl ölünüyor sorusu bağlamında yukarıdaki bahsedilen hususlara dikkat edilmemesi şeklinde bir cevap verilebilmektedir.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap