1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Uçak Korkusu Nedir, Nasıl Geçer?

Uçak Korkusu Nedir, Nasıl Geçer?
0

Uçak korkusu ya da uçuş korkusu pek çok kişide görülen bir durumdur. Özellikle daha önceden uçağa binmemiş kişilerde görülen ve uçağa binmeleri gerektiğinde ortaya çıkan bu korku tıpkı dişçi korkusu gibidir. Başka bir ifade ile uçak koltuğuna oturmadan atlatılması zor olan bir korku çeşididir.

Uçak Korkusu Nedir?

Uçak korkusu fobi olarak değerlendirilen bir endişe durumudur. Pek çok kişi uçuş öncesinde güçlü şekilde huzursuzluk, terleme, aşırı gerilme ve rahat olamama durumu yaşamaktadır. Söz konusu kavram ilk kez I. Dünya Savaşı yıllarında İngiltere’de savaşa katılan pilotlar için kullanılmıştır. 1950’lerden itibaren ise sivil havacılığın daha geniş kesimlere ulaşması ile daha yaygın hale gelmiştir.

Uçak korkusu ya da uçuş korkusu temelde iki ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bu etmenlerden ilki uçuş sırasında karşılaşılan ve tehlikeli olduğu düşünülen durumlardan dolayı meydana gelen korkudur. Örnek olarak şiddetli şekilde türbülans ile karşı karşıya kalma, uçağın pistten kalkışının ertelenmesi gibi durumlar uçak korkusunu desteklemektedir.

Uçuş ile ilgili talihsizliklerin dışında ise ön yargılar ve geçerliliği olmayan duyumlar olarak da nitelemek mümkün. İnsanın yapısında da uçuş olmadığı için bazen içgüdüsel olarak da uçuşa karşı çekingenlik ve korku duyulabilmektedir.

Uçuş korkusunun belirtileri terleme, mide bulantısı, kusma, uçak yolculuğundan vazgeçme, aşırı gerginlik gibi kendisini göstermektedir.

Uçak Korkusu Nasıl Geçer?

Uçak korkusu tedavisi için özellikle korku had safhadaysa bu durumda terapist yardımı almak yararlı olacaktır. Uçak ile yolculuk yapmayı engelleyen bir endişe ve korku durumu varsa bu durumda tıbbi yardım almak korkunun aşılması için önemli yararlar sunacaktır. Terapiler kapsamında uçuş korkusunun ne zaman ve nasıl başladığı, neden kaynaklandığı açığa çıkacaktır.

Bir diğer tedavi yöntemi de fizik kanunlarının ve uçakların nasıl çalıştığını anlamaktır. Uçaklar ve havayolu günümüzdeki ulaşım araçlarından en az kaza riski taşıyan araçlardır ve karayolunda yolculuk yapmak uçaklara göre çok daha tehlikelidir. Bu türden bilgileri öğrenmek de uçak korkusunu yenmek açısından yararlı olacaktır.

Son olarak ise kısa güzergahlarda uçak yolculuğu yapmanız yine korkularınızdan kurtulmanız için büyük etki yapacaktır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir