1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
  3. Uçak Sevgisi İçin En Özel Film: Rüzgar Yükseliyor

Uçak Sevgisi İçin En Özel Film: Rüzgar Yükseliyor

featured

Uçak sevgisi için özel bir film seyretmek istiyorsanız Hayao Miyazaki’nin elinden çıkan Rüzgar Yükseliyor harika bir fırsat sunuyor. Bu epik film, uçak mühendisi olmak isteyen Jiro’nun Zero uçaklarını tasarlama sürecine yakın bir bakış gerçekleştiriyor.

Uçak Sevgisi İçin Özel Anlatım

Uçak sevgisi anlatan filmler arasında çok özel bir yere sahip olan Rüzgar Yükseliyor epik anlatısı ile öne çıkmayı başarıyor. Miyazaki’nin elinden çıkan bu animasyon film, doğal güzellikleri ve her biri sanat eseri olan kareleri ile birlikte izleyiciye yüksek seyir keyfi sunmayı başarıyor. Jiro, küçüklüğünden beri pilot olmak istemektedir ancak gözlerinde oluşan hastalık yüzünden pilot olamayacağını öğrenir. Bu durumda da uçaklara olan sevgisini yine de kaybetmez ve pilot olamayınca uçakları tasarlamaya karar verir.

Özellikle 1930’larda Japonya’nın emperyal bir politika gütmesi sonucunda hava kuvvetleri de güçlendirilmek istenmektedir. Jiro için de tasarımlarını gerçekleştirecek bir alan bulunmuş olur. Ama film sürekli olarak hayallerin karşılığının ne olduğu üzerine odaklandığı için güçlü bir anti militarist hava da film boyunca görülüyor.

Zero Uçaklarının Tasarlanması

Jiro tüm çabasını hızlı şekilde uçacak uçaklar üzerinde vermektedir. Bunun için de Zero uçaklarını tasarlamaya koyulur. Zero uçakları özellikle Pearl Harbor baskınında yaygın olarak kullanılacak ve pek çok kişinin ölümüne neden olacaktır. Ama Jiro için uçakların nasıl kullanıldığından çok hayallerinin gerçekleşmesi önemlidir. Jiro uçakların havada süzülmesinden aldığı keyfi gerçekleştirmek için Zero uçaklarını da en iyi şekilde tasarlamaya koyulur. Görünürde çok tehlikeli olabilecek bir konuyu hümanist bir bakış açısıyla işleyen Miyazaki de oldukça başarılı bir iş ortaya çıkarıyor.

Filmde ana konuyu oluşturan Zero Avcı Uçakları ise II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Japon Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. 1940 yılında hizmete giren uçaklar son derece hızlı yapıları ile öne çıkıyorlar. Uçakların en belirgin özellikleri arasında çok kısıtlı alanlarda bile pike yapabilmeleri görülüyor. Aynı zamanda hareket etmeleri için de çok kolay şekilde performans gösteren uçaklar hangar gibi alanlara çok rahat şekilde sokulup çıkarılabiliyordu. Uçuş mesafesinin yüksek olması sebebiyle de dünya savaşının en önemli uçakları arasında kendisine yer bulabilmişlerdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap