1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Uçaklar Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Uçaklar Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
0

Havacılık sektörünün gelişmesi ve bu gelişme ile birlikte uçak seyahatlerinin daha ekonomik ve daha cazip olması nedeni ile yolculuklarda uçak kullanımları artış göstermiştir. Uçak yolculuklarının elbette ki en büyük nedeni; en hızlı ulaşım aracı olmasıdır. Bunun yanı sıra, diğer ulaşım araçlarının yanında en güvenli ulaşım aracıdır. Çünkü uçak kazalarının gerçekleşme riskinin ihtimali, kara yolu ya da tren yolu ile yapılan yolculuklardan daha düşüktür.

Binlerce uçağın aynı anda havada olmasını sağlayan ve bunu güvenli bir şekilde gerçekleştiren havacılık sektörü enteresan bilgilerle doludur. İşte uçaklar hakkında bilinmesi gerekenler

Model Numarası Yanındaki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Her uçak modelinde, model numarası haricinde bulunan ve tire işareti ile ayrılan numara yer almaktadır. Örneğin; Airbus 321-231. Bu numaralarda, ilk basamakta bulunan yer alan kod; versiyonu, ikinci basamaktaki kod; motorun üreticisini ve üçüncü basamakta yer alan kod da; jenerasyonu ifade etmektedir. Uçaklar hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alan bu bilgi, sektörle ilgili olarak çalışan kişiler tarafından bilinmelidir.

Uçaklar Saatte Ne Kadar Yakıt Harcarlar?

İnsanların uçaklar ile ilgili merak ettiği konulardan bir tanesi de, toplamda onlarca tonluk olan ve buna rağmen hızla havada giden uçakların ne kadar yakıt yaktığıdır. Fakat bu konu ile ilgili olarak ilk bilinmesi gereken şey; uçakların modeline, jenerasyonuna ve tipine göre yaktıkları yakıtın farklı olduğudur. Yani; her uçak, aynı zaman içerisinde aynı yakıtı yakmamaktadır. Ayrıca, uçakların yakıt tüketimi, anlık olarak hava şartlarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak ortalama değerlerle bazı uçakların yakıt tüketimleri saatlere göre şöyledir:

  • Airbus A340-500; 800 kg
  • Airbus A380; 12000 kg
  • Boeing 787-9; 5600 kg
  • Boeing 747-8; 9600 kg
  • Boeing 737-800;2530 kg

Acil Çıkış Kapıları Nerededir?

Uçaklar hakkında bilinmesi gerekenler arasında acil çıkış yapıları yer almaktadır. Sık sık uçak yolculuğu yapan kişiler çok iyi bilir ki uçaklarda, çeşitli yerlere konumlandırılmış olan acil çıkış kapıları bulunmaktadır. Uçak yolculukları henüz başladığında, bu kapılar kabin memurları tarafından da istisnasız olarak her seferinde gösterilmektedir. Fakat bu uyarılara dikkat etmeyenler ya da hiç uçak yolculuğu yapmamış olan kişiler için belirtmek gerekir ki; bir uçakta 6 adet acil çıkış kapısı bulunmaktadır. Bu kapılardan iki tanesi önde, iki tanesi ortada ve kalan iki tanesi de sondadır.

Uçaklarda bulunan acil çıkış kapıları, Tip 1 ve Tip 3 olarak adlandırılmaktadır. Tip 3 acil çıkışları; kanat üzeri çıkış adı ile adlandırılırken, Tip 1 kapıları; yolcu kapısı ve servis kapısı olarak ayrılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap