1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçaklar İle İlgili Az Bilinen Gerçekler Ve Detaylı Bilgiler

Uçaklar İle İlgili Az Bilinen Gerçekler Ve Detaylı Bilgiler
0

Hava yolu taşımacılığı her geçen gün daha çok kişiye hitap ediyor. Geçmişte daha çok kara ya da deniz yolu ile yapılan seyahatler tercih edilse de günümüzde uçak yani hava yolu seyahatleri daha çok tercih ediliyor. Bu durumu ortaya çıkaran pek çok şey var elbette. Fakat bunlardan en önemlisi uçak seyahatlerinin daha hızlı gerçekleşmesidir.

Bu şekilde pek çok yolcu ulaşmak istediği yere daha kısa sürede ulaşarak zamandan tasarruf etmiş oluyor. Günümüz şartlarında en önemli şey zamandır. Pek çok insan daha fazla zaman yaratabilmek adına birçok şeyden feragat edebiliyor. Durum böyle olunca uçak seyahati yapmak daha cazip bir hâl alıyor.

Hava yolu seyahati yapmak her ne kadar olumlu yönü olsa da pek çok kişiye korkutucu gelebiliyor. Ancak bu konuda yapılan pek çok araştırma uçak yolculuğunun en güvenli yolculuk şekli olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yüzden gerekli tüm önlemlerin alındığı uçak seyahatlerini şüphe duymadan deneyimleyebilirsiniz.

Tüm bu olumlu yönlerinin yanı sıra uçaklarla ilgili birbirinden ilginç pek çok bilgi bulunuyor. Eğer bu bilgiler sizin de dikkatinizi çekiyorsa detaylı olarak bu yazıda hepsini bulabilirsiniz.

Uçaklarla İlgili Bilgiler

Her konuda olduğu gibi bu konuda da pek çok teknik bilgi bulunuyor. Hava yolu ulaştırmacılığı son zamanların en çok tercih edilen ulaştırma şekli olarak biliniyor. Günümüz şartlarında seyahat etmenin bir tatil ya da bir kültürel davranış olarak görünmesi de uçak seyahatlerine olan talebi arttırıyor.

Dünyanın her yerine günümüz teknolojisiyle en kısa sürede uçak ile ulaşmanız mümkündür. Bu kadar önemli bir yere sahip olan uçaklarla ilgili bilmeniz gereken teknik ve teknik olmayan birçok şey bulunuyor.

Uçaklarla ilgili ilginç olan bilgiler şu şekildedir:

  • Kanattaki kancalar
  • Kokpitte bulunan balta
  • Pencerede bulunan delik
  • Yardımcı ünitelerin bulunması
  • Dinlenme odaları
  • Acil çıkış kapısı
  • Havalandırma sistemi
  • Siyah üçgen bulunması

Bunlardan bir ya da birkaçını herhangi bir uçak seyahatiniz sırasında görmüş olabilirsiniz. Ancak ne olduğuna dair herhangi bir fikriniz olmayabilir. Her ne kadar bu maddelerden bazılarını uçak seyahatiniz sırasında görmüş olsanız da bazılarını görmeniz pek mümkün değildir. Bunun nedeni ise uçakta bulunan mürettebat ile yolcuların ayrı bölümlerde yer almasıdır. Ancak bu durum diğer taşımacılık yolları içinde geçerlidir. Bazı belirtilen maddeleri sadece uçak görevlileri görüp bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Uçaklarla İlgili Teknik Bilgiler

Hava yolunda uçaklar oldukça önemli taşıma araçlarıdır. Uçaklar teknik olarak oldukça detaylı bir şekilde planlanıp mühendislik harikası olarak tamamlanır. Uçaklarda meydana gelen en ufak bir hata büyük kayıplı kazalara yol açabiliyor.

Uçaklarda kanat kısmında bulunan kancalar acil bir durumda halat bağlanarak yolcuların kaymadan inmesini sağlar. Camlarda bulunan ufak delik ise basınca karşı patlama riskini önler. Havalandırma sistemi hastanelerdeki gibi olduğu için en temiz havayı uçaklarda soluyabilirsiniz. Uçaklarda bulunan siyah üçgenler ise yolcuların bilgisi için değil daha çok pilotların kontrolü sağlaması için konulur.

Bu sayede pilotlar, uçağın kanatlarının yönü hakkında fikir sahibi olabilir. Ayrıca uçaklarda bulunan ve yolcuların herhangi bir olumsuz durumda nefes alabilmesi bulunan maskelerde sanılanın aksine sadece 15 dakika gibi bir süre için nefes almanızı sağlar. Aslında bu önlem daha çok psikolojik olarak rahatlamasını sağlamak için uygulanıyor.

Kokpitte Farklı Menülerin Bulunması

Aslında bu durum oldukça ilginç olmasına rağmen bir o kadar da mantıklıdır. Uçak yönetimini sağlamak için kokpitte bulunan her bir görevli farklı yemek ve içecekleri tüketirler. Bunun sebebi ise herhangi bir zehirlenme durumunda diğer görevlinin yönetimi devralabilecek durum da olması gerektiğidir.

Hava Olaylarından Etkilenme

Uçaklar aslında defalarca kez şimşek ve yıldırım gibi doğal olaylara yakalanır. Ancak üretimindeki detaylar sayesinde bunu uçakta bulunan hiç kimse anlamaz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap