1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar Kaç Km Hız İle Uçarlar ?

Uçaklar Kaç Km Hız İle Uçarlar ?
0

Uçaklar Kaç Km Hız İle Uçar ?

Uçaklar ulaşım konusunda hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Çünkü uçaklar diğer taşıtlara göre bir mesafeye daha kısa sürelerde ulaşılmasını sağlıyor. Uçak hızı gerçekten muazzam bir seviyeye ulaşmasıyla bunu mümkün kılıyor. Uçaklar kaç km hız ile uçarlar ? Boyut ve hız anlamında kullanım amacına göre uçak hızları farklılık gösterecektir.

Büyük yolcu uçakları sıklıkla hızlarını 900 ile 950 km/s aralığında kullanırlar. Çünkü hava akımı zaten uçağa 200 km hız katacaktır. Bu durumda çoğunlukla uçağın hızı 1000 seviyelerini aşmaktadır. Burada pilot yolcu uçağı kullandığı için ses üstü hız durumuna önem verecektir. Süper sonik patlama denilen olayın yaşanmaması için hızı bu oranlarda tutarlar.

Yolcu uçaklarında ses hızının aşılması sebebiyle, süpersonik patlama yaşandığında uçakların zarar gördüğü bilinmektedir. Bu nedenle yolcu uçakları pilotları özellikle süpersonik patlamanın yaşanmayacağı bir hız ile uçmaktadır. Hatta uçak kalkış esnasında 200 ile 250 km hız ile seyrederken havalanmaktadır. Buda yeterli ivmeyi ve kalkış kuvvetini uçağa vermektedir.

Uçaklar Kaç Km Hızla Gider ?

Dünya’da bütün yolcu uçakları standart hızlarını 1020 Km/s civarında tutarken, savaş uçakları inanılması güç hızlara ulaşmaktadır. Uçaklar kaç km hızla gider ? Dünya’nın en iyi savaş uçaklarına bakıldığında hızlarının 3.340 ve 7000 km/s bir hıza erişen çeşitli uçaklar bulunmaktadır. Bu bir insanın idrak edebileceği hızdan çok yüksek seviyelerde olduğu için pilotlar ayrıca eğitimlerden geçerler.

Fakat savaş uçağı pilotları kullandığın aracın en üst hızını sıklıkla kullanmazlar. Çünkü kontrol etmesi güç olan çeşitli hızlarda olası problemler yaşanması mümkündür. Özellikle normal bir yolcu uçağından çok hızlı gitmesi onun devamlı süpersonik patlama yaratmasına neden olmaktadır. Büyük yolcu uçaklarında olduğu gibi savaş uçaklarında süpersonik patlama uçağa bir zarar vermemektedir. Uçak yapısı itibariyle diğerlerinden daha sağlam materyaller ile yapıldığı için uçağa bir hasar vermemesi sağlanmaktadır.

Uçaklar Kaç Km Hız İle Kalkar ?

Uçakların pist üzerinde hızlanıp kalkma eğilimi gerçekleştirmesi esnasında hızının kontrollü olması gerekmektedir. Uçaklar kaç km hız ile kalkar ? Yolcu uçaklarında pilotlar kalkışta 250 km/s veya 270 km/s hızına erişirler. Özellikle uçağın kalkma ihtiyacını bu hız oranının sağladığı bilinmektedir. Dünya’da bütün yolcu uçağı pilotları ayrıca bu hız oranlarını referans almaktadır.

Hızın çok yüksek olması veya aşağıda olması uçağa kalkma esnasında problem yaşatabilir. Bu nedenle deneyimli pilotlar kalkış esnasında hızlarına dikkat ederler. Bilindiği üzere uçak kazaları sıklıkla uçağın inmesi esnasında veya kalkması esnasında yaşanmaktadır. Havada hiçbir problem yaşamayan bir uçak bile sorunlu iniş ve kalkış hızı ve açısı sebebiyle problem yaşayabilir. Bu nedenle uçak pilotları kullandığı uçağın ağırlığına göre bir kalkış hızı ayarlayacaktır. Yolcu uçaklarında bu hız stabil olduğu gibi diğer savaş uçakları ve donanımlı uçaklarda durum oldukça farklıdır.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap