1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar Neden Çok Yüksekten Uçarlar?

Uçaklar Neden Çok Yüksekten Uçarlar?
1

Ticari uçaklar her zaman bulutların üzerinde uçuşlarını gerçekleştirirken neden bu yüksekliklere çıktıkları konusunda birçok kişi bilgi sahibi değildir. Uçaklar için şehirlerin en yüksek binalarından biraz daha yukarıda uçak güvenli olabilir. Ancak birçoğu 10,6 km. yükseklikte uçmayı tercih eder.

Tüm uçakların bu yüksekliği tercih etmesinin elbette geçerli sebepleri bulunuyor. Yapılan araştırmalar ve deneyler uçaklar için en iyi irtifanın bu olduğunu göstermekte.

Hava Direncinin Düşüşü ve Yakıt Verimliliği

Atmosfer yukarıya doğru çıkıldıkça incelmektedir. Bu durum uçakların ne kadar yükseğe çıkarlarsa o kadar düşük seviyede hava direnci ile karşılaşacakları anlamına gelir. Düşük hava direnci ile karşılaşmak daha düşük yakıt harcanmasını da ifade eder. Ancak yükseğe çıkıldıkça işletme masrafları da artış gösterdiği için en iyi denge 10,6 km. seviyesinde sağlanmıştır.

Hava Olaylarının Etki Alanından Kurtulmak

Havayolu firmaları mümkün olduğunca yumuşak bir uçuş deneyimi sunmak ve türbülanstan uzak kalmak isterler. Bu sebeple de bulutların üzerinde uçmak çok daha doğru bir hamle olacaktır. Yağmur ya da şimşek oluşumu bulutların üzerinde söz konusu olmaz. Bu da uçuşların çok daha güvenli bir hale gelmesi anlamı taşır. Yolcular da paniklemeyecek ve daha rahat bir uçuş deneyimi yaşayacaktır.

Engellerle Karşılaşma İhtimalini Ortadan Kaldırmak

Yüksek binalar her zaman uçaklar için büyük bir engeldir. Deniz seviyesine göre belirlenen uçuş yüksekliği yeterince fazla olmazsa yüksek binalara çarpma riski ortaya çıkmaktadır. Tabi ki dünya üzerindeki binaların maksimum yükseklikleri bellidir. Ancak bu binalardan biraz daha yüksekte kuş tehlikesi bulunur. Kuşlar da uçaklar için tehdit unsurudur. Kuşlardan da yüksek uçmak için 10,6 seviyesine çıkılmaktadır.

Güvenlik Yastığı İle Güvenli Uçuş

Uçaklarda ortaya çıkabilecek sorunlar kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulabilmektedir. Genellikle pilotlar tarafından gerçekleştirilen işlemler ile sorunlar ortadan kaldırılabilir. Eğer uçaklar yeterli seviyede yüksekte uçmazlarsa herhangi bir arıza durumunda uçak düşmeye başladığında arızanın giderilmesi için zaman çok kısıtlı olacaktır. Pilotlara daha fazla zaman verilmesi için uçaklar belirlenen yükseklikte uçalar ve buna güvenlik yastığı denmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Merhaba fazla bilgim yok ama şunu diyebilirim,

    Uçakların yüksekte uçmalarına neden binalar da olabilir mesela yada bir sürü örneği de olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir