1. Ana Sayfa
 2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar Ve Kabin İçinde Muhtemelen Bilmediğiniz Ayrıntılar

Uçaklar Ve Kabin İçinde Muhtemelen Bilmediğiniz Ayrıntılar
0
 1. Uçaktaki kemerlerde neden araç kemeri gibi omuzdan bağlanan bir kısım yok?

Uçak kazalarını düşünecek olursak, emniyet kemerinin ölüm oranlarına büyük bir etkisi olmadığını görürüz. Uçaktaki emniyet kemeri daha çok türbülans ve acil iniş durumlarında yolcuların zarar görmemesi için tasarlanmıştır. Uçakta, araç kemeri gibi omuzdan tutan bir güvenlik düzeneği olmamasının sebebi ise daha çok ortamın altyapısından kaynaklıdır. Kemerin güvenli olarak bağlanacağı yer ya kabin duvarı ya da koltuğun kendisidir ki, bu da araç gövdesi gibi güvenli bir tutuş sağlamaz. Bu tür kemerlerin yapılması için uçağa uygulanacak modifikasyonlar, uçağın ağırlığını arttıracaktır. Buda uçağı olumsuz etkileyebilir.

 1. Uçakta bulunan tuvaletler neden bu kadar küçük ve dar oluyor?

Bunun tahmin ettiğiniz gibi tek bir sebebi var, uçakta daha çok yer açmak ve koltuk sığdırmak.

 1. Uçaktaki hava neden genellikle hep soğuk olur?

Genellikle iniş ve kalkışlarda, yakıt tasarrufu yapmak için havalandırma ya da ısıtma sistemi kapatılır. Fakat aslında bu sağlığınız için oldukça faydalı bir ortam yaratır. Basınçlı kabinler daha sıcak olduğu zaman, hipoksi, yani dokuların oksijen alamaması gibi durumlar oluşması daha olasıdır. Ayrıca sürekli hareketsiz oturduğunuz için de üşürsünüz.

 1. Uçaktaki yemekler genelde neden kötü olur?

Birçok yiyecek donmuş halde kabine alınır ve uçakta çözünür, size o şekilde sunulur. Ayrıca havayolları binlerce kişiye aynı anda yiyecek sunmak zorundadır, bu yüzden bir yiyecek firması ile anlaşmadıkları sürece lezzetli menüler sunmaları oldukça zordur. Ayrıca, uçak içindeki kuru hava ve farklı basınç koku alma duyumuzu, ayrıca tatlı ve tuzlu tat alma hislerimizi baskılar. Bu sebeple birçok yiyeceğin tadı size kötü gelecektir.

 1. Domates suyu neden bu kadar popüler bir uçak içeceği olmuştur?

Su, soda ve alkollü içeceklerin yanında, domates suyu da uçakta sık tüketilen bir içecektir. Uçaktaki kuru hava, kimi yiyecek ve içeceklerin tatlarını iyileştirebiliyor.

 1. Neden birçok uçakta koltuklar mavi renkte oluyor?

Tüm uçak koltukları mavi değildir elbette, ancak seyahatlerinizde birden fazla mavi renkli kabin oturma düzeni ile karşılaşmış olmanız yüksek ihtimaldir.  Parlak veya koyu renklerin aksine, mavi lekeleri, lekeleri ve diğer hasarları gizlemek için ideal bir renktir. Psikolojik olarak mavi, seyahat kaygısı olan yolcular için yatıştırıcı bir etki göstermektedir.

 1. Uçak pencereleri neden oval gibi olur ve delikler ne işe yarar?

Uçak pencerelerinin neden yuvarlak olduğunu daha önce bahsetmiştik: Kare pencereler, basınçlı bir kabinde çok fazla basıncı üzerinde çeker.3 katmanlı ve küçük bir delik içeren pencere tasarımı daha çok uçağın yapısına ve kaza durumlarına karşı tasarlanmıştır. Delik basıncı düzenler ve camın buğulanmasını engeller. Orta pencere dış pencereye zarar gelmesi durumunda devreye girer. İç pencere ise orta pencereyi çizilmekten korur.

 1. Kabin içinde bazı koltukların üzerinde konuşlanan küçük üçgen ne anlama geliyor?

Bu üçgen, kabin memurlarına uçak kanatlarının en iyi göründüğü pencereleri işaret eder. Böylelikle kabin memurları herhangi bir hasarı, buzlanmayı veya kanatlar ile ilgili herhangi başka bir sorunu gözle kolaylıkla görebilirler.

 1. Kalkıştan hemen önce tınlayan sesler ne anlama geliyor?

Ding. Ding.

Bu zile benzer uyarı seslerinden bazıları yolcular içindir. Bazıları ise kabin çalışanlarının kendi aralarında iletişim kuramsı için kullanılır. Örneğin tek tonlu bir zil sesi, yiyeceklerin kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelebilir.Üç tonlu bir zil sesi, uçağın türbülansa gireceği uyarısını kabin memurlarına verir. Eğer tek bir zil sesi duyuyorsanız, pilot kabin görevlisinden bir kahve istiyor da olabilir!

 1. Kabin içinde kulaklarımız neden ara sıra tıkanıp açılır?

Bu tamamen kabindeki basınç değişikliği ile ilgilidir. Kabin basıncı düştükçe iç kulak içindeki basınç değişir. Kulak zarına baskı uygular, fakat sonra östaki borusuna bir miktar hava dolar ve iç basıncı eşitler.

 1. Uçaktaki oksijen maskelerinin torba kısmı neden şişmez?

Bu torbacıklar, içine oksijen dolsun ve oradan oksijen soluyun diye tasarlanmamıştır.

Maskeler sürekli akışlıdır, yani üst bölmedeki kimyasallar tarafından üretilen oksijenin, teneffüs eden veya ekshalasyon yapan kişiden bağımsız olarak maskeden geçeceği anlamına gelir. Fazla oksijen ihtiyaç duyulana kadar torbada saklanır.Ayrıca panik yolcuların çantalarının ‘sönük’ olduğunu görürken diğerleri dolu görünür.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap