1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklarda Emniyet Kemerini Sürekli Takmalı Mıyız?

Uçaklarda Emniyet Kemerini Sürekli Takmalı Mıyız?
0

Çoğu insan uçaklarda kalkıştan sonra emniyet kemerini bağlamayı mantıksız bulur ve emniyet kemerini hemen çözer. Uçak kalkmadan önce yolculara gösterilen emniyet ve güvenlik talimatların da sık sık emniyet kemerlerinin uçak kalktıktan sonra bile bağlı kalması gerektiği vurgulanır.

Ancak çoğu yolcu bu uyarıları dikkate almayarak, uçak kalktığı gibi emniyet kemerlerini çözerler.

Ancak bu kesinlikle yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

PEKİ NEDEN, UÇAK KALKTIKTAN SONRA BİLE EMNİYET KEMERLERİMİZİ BAĞLAMALIYIZ?

Mesela örnek verecek olursak uçak kalktı ve emniyet kemerlerimizi çözdük, ancak kısa bir süre sonra uçak sert bir türbülansa girdi, koltuğumuzdan sağa sola fırlayabilir vücudumuza ciddi zararlar verebiliriz.

Ya da gerçek hayattan bir örnek verecek olursak 17 Nisan 2018 yılında ABD’ de meydana gelen bir olayda, Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı, yolculuk esnasında motorunda oluşan bir arıza nedeniyle motor alev alarak patladı.

Patlama sonucu uçağın hasar alan parçalarından biri, uçağın bir penceresine denk geldi ve bu pencere çarpmanın etkisi ile parçalanarak yerinden fırladı. Bu pencerenin yanında oturan yolcunun emniyet kemeri takılı olmadığı için basınçtan dolayı yolcu camdan aşağı doğru emilmeye başladı. Uçakta bulunan diğer yolcular, camdan aşağıya düşmek üzere olan yolcuyu çekmeye çalışsa da, yolcu aldığı hasar nedeniyle hayatını kaybetti.

Yine başka bir olayda 28 Nisan 1988 senesinde Hawaii eyaletin de yurt içi sefer yapan Boeing 737- 200 tipi bir uçak, yolculuk esnasında uçağın tavanında oluşan yıpranma nedeniyle uçağın tavanın bir kısmı koptu.

Buna rağmen uçağın pilotları, uçağın güvenli bir şekilde iniş yapmasını sağlamıştı ve tam 95 kişinin hayatını kurtarmayı başarmıştı. Ancak kaza esnasında emniyet kemeri bağlı olmayan mürettebattan 1 kişi maalesef hayatını kaybetmiş idi.

Bu olaylar, emniyet kemerinin sebep olduğu ölümler arasında sadece bazıları. Bunun gibi birçok olayda uçakta insanlar emniyet kemeri takmadığı için maalesef hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Uçak kazaları sadece yere çakılmak değildir. Verdiğimiz örneklerde olduğu gibi bazen binlerce metre havada iken oluşan tek bir arıza büyük bir soruna neden olabiliyor.

Bundan dolayı uçaklarda kaldığımız süre boyunca her zaman emniyet kemerlerimizin bağlı olmasına dikkat etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap