1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Uçaklarda Rötar Neden Olur?

Uçaklarda Rötar Neden Olur?
0

Uçaklarda rötar her zaman istenmeyen durumlardan kaynaklanır. Bu bakımdan hiçbir pilot ya da havayolu şirketi rötarı olacak şekilde uçuş yapmayı istememektedir. Rötar olması havayolu şirketlerine ek masrafların çıkması anlamı taşır. Ancak bazı durumlarda rötar ister istemez olabilmektedir.

Uçaklarda Rötar Sebepleri Nedir?

Uçaklarda rötar oluşması en temel anlamıyla gecikme anlamı taşır. Uçağın inmesinde ya da kalkmasında yaşanacak olan gecikmeler her zaman çeşitli zoraki sebeplerden meydana gelirler. Bunun dışında hiçbir şekilde keyfi yere rötar oluşmamaktadır. Zamanında kalkış yapmayan uçaklar ek masraflara neden oldukları gibi aynı zamanda daha sonraki uçuşların da aksamasına yol açar. Bu yüzden rötarın sebebi aslında daha önceki uçağın rötar yapmış olmasıdır.

Uçakta Meydana Gelen Teknik Arızalar

Uçaklarda teknik arızalar aslında son anda meydana gelmezler. Düzenli olarak bakımları ve kontrolleri yapılan uçaklarda son anda çıkacak teknik arızalar istisna oluştururlar. Ama yine de beklenmedik arızalar meydana gelebilir. Bu arıza bir uyarı lambasının yanmaması gibi küçük bir sebep olabileceği gibi aynı zamanda uçak kanatlarında bulunan flaplerin çalışmaması gibi büyük sorunlar da olabilir. Böyle bir durumda ise uçağın teknik bakımı yapılacağı için kalkış saatinde rötar yaşanır.

Havalimanında Oluşan Trafik

Uçakların rötar yapması için en önemli sebeplerden birisi de havalimanı trafiğidir. Havalimanında pek çok nedenden ötürü trafik oluşabilir. Bu durumda da iniş yapması gereken uçak o anda iniş yapamaz ve havalimanın etrafında dönüş yapmaya başlar. Ancak bu dönüş otomobillerdeki gibi kısa dönüşler olmadığı için tekrar inişe hazırlanması için bira zaman geçmiş olacaktır.

Kötü Hava Şartları

Uçaklarda rötar için en büyük sebeplerden birisi kötü hava şartlarıdır. Havalimanında ya da yolculuk sırasında oluşan kötü hava şartları uçağın gecikmesine yol açar. Örneğin havanın birden soğuması durumunda kalkış öncesinde kanatlar buzlanmayı engelleyecek olan özel sıvılar ile yıkanırlar. Bu işlem zaman alacağından sırada bekleyen uçuşların da aksamasına neden olur. Kötü hava şartları iniş koşullarını da zorlaştırabilir ve iniş yapamayan uçak bu durumda da gecikebilir. Aynı zamanda kötü hava koşulları uçakların pistteyken kalkış saatlerinin havalimanı tarafından alınacak karar ile gecikmesine de neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap