1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

Uçaklarda Zorunlu İniş Neden Yapılır?

Uçaklarda Zorunlu İniş Neden Yapılır?
0

Uçaklarda zorunlu iniş ya da acil iniş olarak bilinen durum aslında son derece nadir görülmektedir. Uçaklar uçuş esnasında ender olarak bazı sebeplerden ötürü iniş yapmak zorunda kalır. Acil iniş ifadesinin yanında ihtiyati iniş olarak da bilinen bu durum için farklı nedenler bulunmaktadır.

Zorunlu İniş Yapmak için Nedenler

Uçakların zorunlu iniş yapmaları için temelde 2 sebep bulunur. İlki uçakta ortaya çıkan teknik sorunlardır. Diğeri ise yolculardan ya da uçuş ekibinden kaynaklı olan sorunlardır. Uçak açısından bakıldığında önemli ya da önemsiz olarak sayılacak bazı arızaların pilotların iniş kararı almasına yol açtığı görülür. Bu tip arızalar uçak yolculuğu için risk taşımayacak bir sensör sorunu olduğu gibi motorların birinin ya da hepsinin durarak görevini yapmaması, iniş takımlarında ortaya çıkan sorunlar, uçmayı sağlayan parçalarda ya da hidrolik sistemde ortaya çıkan ciddi sorunlar da olabilir.

Yolcuların ya da pilotların en çok telaşlandığı durum ise motorların herhangi bir nedenden ötürü durmasıdır. İki motorlu yapıda olan bir yolcu uçağının iki motorunda sorun çıkma ihtimali çok düşük olmasına karşılık yine de olanaksız değildir. İniş ve kalkış sırasında motora kuş girmesi yüzünden motorlar arıza yapabilir. Özellikle 2009 yılında ABD’de gerçekleşen bir kazada kalkış sonrasında iki motora da kuş girmesi sonucunda motorların bozularak uçuşun iptal edilmesi bu konuda yakın tarihli bir örnek olarak biliniyor.

Zorunlu İniş Nereye Yapılır?

İki motorlu uçakların tek motorunun arıza yapması durumunda ise çalışmakta olan diğer motor uçağı belirli bir süre taşıyacak yapıdadır. Bu durumda da pilot en yakın iniş yapabileceği yere doğru inişini gerçekleştirir. Motorların çalışmaması durumunda da uçaklar uzun süre süzülebildikleri için yine hayati bir risk en az düzeye indirgenmiş olur. Hızını alan bir uçak havada 45 dakika boyunca süzülebilir.

Zorunlu iniş yapılacak yerler ise en yakın havaalanıdır. Özellikle çok riskli bir durum söz konusu ise pilot özel ya da askeri pistlere de gerekli izinleri alarak uçağı indirebilir. Bunun yanında yakınlarda pist yoksa boş bir araziye de iniş yapılabilir. Aynı zamanda okyanus üzerine de iniş yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap