1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

Uruguay Hava Kuvvetleri’nin 571 Sefer Sayılı Uçuşu

1972 yılının Ekim ayında gerçekleşen ve film ve kitaplara konu olan Uruguay Hava Kuvvetleri’nin 571 sefer sayılı uçuşu ile ilgili yaşananları yazdık.

Uruguay Hava Kuvvetleri’nin 571 Sefer Sayılı Uçuşu
0

Uçak, Old Christians adlı rugby takımı ile karşılama yapmak için Santiago’ya gitti.
Fırtına nedeniyle rotasını değiştiren uçak akşamı atlatmak için Arjantin-Mendeoza’ya iniş yaptı. Bir gün sonra yani 13 Ekim’de tekrar havalanan uçak bir süre uçtuktan sonra sorun yaşamaya başladı. Uçağın sağ kanadının kopmasıyla birlikte pilotlar kontrolü kaybetti ve ikinci olarak bir zirveye çarpıp diğer kanadını da yitirdi. Ardından dağ yamacından aşağı kayarken kara saplanarak durdu.

Kırk beş yolcudan on iki kişi hemen, altı yolcu da daha sonrasında yaralanmaları dolayısıyla hayatını kaybetti.Kalan 27 yolcu çakıldıkları dağlarda soğukta zor şartlarla hayatta kalmaya çalıştı.
İki hafta sonra çığ düştü ve 8 yolcu da öldü. Altmış gün sonrasına kadar açlık ve soğuktan üç kişi daha öldü ve sonunda 16 kişi yaşamına devam edebildi. Peki 16 yolcu zor şartlar altında nasıl hayatta kaldı? Yolcular arasında iki tıp öğrencisi buldukları bazı parçalarla kırık tedavisi uygulamaya çalışıyordu, başka tür yaralanmaları olanlar ölmeye devam ediyordu.

Yolcuların karşılaştıkları en önemli iki sorun soğuk hava ve açlıktı. Başlarda uçakta bulunan yiyeceklerle açlık sorunuyla baş eden yolcular, uçağın içindeki malzemeler ile kendilerini soğuk havadan korumaya çalıştılar. Bu sırada arama kurtarma çalışmaları devam ediyordu ama uçağı bulabilmek o kadar kolay değildi. Kara çakılan beyaz uçağı görmek zordu.

Açlığın geldiği son noktada verilen kritik karar

Birkaç gün sonra artık yiyecekler tükendi ve yolcular istemeden de olsa ölenlerin cesetlerine yeme kararı aldılar. Başta yolculardan kimisi bunu yapmak istemedi ama yaşamak için başka seçenekleri yoktu.

Soğukta yaklaşık on gün ardından uçakta olduğunu fark ettikleri radyodan kendilerini kurtarmak için arama çalışmalarının olumsuz sonuçlandığını öğrendiler. Bu haber onları kötü etkiledi ama yardımın geleceğine dair umudu kesmediler.

İki ay sonra beklemekten sıkılan iki kişi batıya doğru yürümeye başladı ve birkaç günden sonra kar olmayan bir yere ulaştılar. Yaklaşık on gün daha yürümeye devam eden yolcular üç kişiyle karşılaştılar ve yardım istediler. Ertesi gün köydekilerin yardımıyla 70. günde iki yolcu daha kurtuldu. Bunları radyodan takip eden diğer yolcuların on dördü de 72. günlerinde kurtarıldı.

Kurtulan yolcular hemen hastaneye sevk edilip tedavi altına alındılar. Hayatta kalmak için aldıkları kararı sadece yakın çevresiyle paylaşmayı hayal eden yolcular kazanın fotoğraflarının basına yollanmasıyla farklı bir yola girdiler. Bu kararı ölmekten kurtulmak için yaptıklarını söyleseler de basın olayı sadece bu karardan ibaret görerek yamyamlık vakası olarak anılmasına sebep oldu.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir