1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. Uzay Yolculuğu İçin Yeni Hamle Geldi
Trendlerdeki Yazı

Uzay Yolculuğu İçin Yeni Hamle Geldi

featured

Uzay yolculuğu yarışında Blue Orgin tarafından yeni hamle geldi. Firma, sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmış olduğu videoda uzay turizmini başlatacak olan roketi New Sherpard’ın uçuşları için yakın zamanda bilet satmaya başlayacağını açıkladı.

Uzay Yolculuğu İçin Bilet Satışı Başlıyor

Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Jeff Bezos tarafından kurulan ve merkezi ABD’de bulunan havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin tarafından yeni bir hamle geldi. Firma, uzay turizmi için tasarlanmış olan New Shepard isimli roket adına yakın zamanda bilet satışının başlayacağını ifade etti. Henüz biletlere ve yolculuğun nasıl yapılacağına yönelik bilgi verilmezken yakın zamanda şirketin internet sitesi üzerinden tüm detayların belirtileceği açıklandı. Bu gelişme sonrasında ise uzay yarışında bir diğer önemli marka halinde olan Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX de gündem oldu.

İki Şirket Kıyaslanıyor

Yapılan açıklama sonrasında uzay yolculuğu için iki firma kıyaslanmaya başlandı. SpaceX de daha önceden uzaya turizmini başlatmak için adımlar atılacağını ifade etmişti. Uzmanların yorumlarına göre ise bu yeni hamle uzay yarışında önemli bir yer tutmuş oluyor. Uzmanlara göre şirketler arasında rekabetin bir üst boyuta taşındığı görülüyor. Uzay turizmi için bilet satılacağının açıklanmasının ise farklı sonuçlar doğurduğunu ifade eden uzmanlar, aynı zamanda hukuksal açıdan da önemli değişimlerin meydana gelebileceği belirtildi. Ayrıca uzmanlara göre uzay yolcusu olacaklar uzay turizmi noktasında hizmet alımı için bilet satın alacaklar ve bir sorunun çıkması halinde bilet fiyatlarının ne olacağı da henüz netlik kazanmış değil.

Uzay Turizmi İçin Netlik Gerekiyor

Uzmanlar firma tarafından yapılan bilet satışı açıklamasına temkinli yaklaşılması gerektiğini ifade ediyorlar. Bilet satışının esasında en kolay nokta olduğunu belirten uzmanlar, yolculuğun tam olarak nasıl yaşanacağına, kişilerin sağlık güvencelerinin ne olacağını doğru şekilde öğrenmek istiyorlar. Yine uzmanlara göre özellikle yolculuk esnasında yolcularda hastalık meydana geldiğinde müdahale için hangi senaryoların bulunduğunun da önceden açıklanması gerekiyor. Bu konular üzerinde net bir bilgi sağlanmadığı müddetçe uzay yolculuğu açısından bilet satışının bu eylemin gerçekleştirilmesine yönelik tam bir karşılığı bulunmuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap