1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Yangın Söndürme Uçakları Nasıl Çalışır?

Yangın Söndürme Uçakları Nasıl Çalışır?
0

Yangın söndürme uçakları özellikle Türkiye’nin kıyı kesimlerinde çıkan yangınlar ile gündem oluşturuyor. Yangın söndürme uçaklarının ne olduğu ve nasıl çalıştığını anlamak bu açıdan önem taşıyor.

Yangın Söndürme Uçakları

Yangın söndürme uçakları aynı zamanda su bombardıman uçakları olarak bilinmektedir. Bu şekilde anılmalarının temel nedeni göl, nehir, deniz gibi alanlardan aldıkları suları bir anda yangının üzerine bırakmalarından kaynaklanmaktadır.

Yangın ile mücadele kapsamında yıllar bazında farklı uçaklar tercih edilmiştir. 1947 yılında ilk kez kullanılan yangın söndürme uçakları o dönemden beri yangınlara karşı etkili bir araçtır. İlk denemelerde askeri uçaklar tercih edilmesine rağmen daha sonra kargo uçakları yangın söndürme uçağına çevrilmiştir.

Yangın söndürme uçakları büyük ve küçük olarak temel olarak ikiye ayrılmaktadır. En başarılı ilk örneklerden olan CL 215 ve CL 415 tipi uçaklar yangınla mücadele için özel olarak tasarlanmıştır. Orta büyüklükte bulunan uçaklar arasında ise Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Bakanlığı envanterinde olan S-2T uçakları bulunmaktadır. Kanada tarafından geliştirilmiş olan Douglas DC-4, Douglas DC-7, Lockheed C-130 Hercules, Lockheed P-2 Neptune ve Lockheed P-3 modeller ise yangın söndürme alanında en başarılı modellerdir.

Ayrıca Boeing 747 tipi uçaklar da yangın söndürme amacıyla kullanılmaktadır ve bu türden uçaklar 74 tona varan suyu tek seferde taşıyabilmektedir. Yangın söndürme uçakları hacimlerine göre ayrıldıkları için hiçbir koşulda yangın söndürme helikopterlerinden dezavantajı değildir. Hatta yangın söndürme uçakları çok sayıda suyu, yangına en yakın noktaya bırakacak şekilde çalıştıklarından yangın söndürme helikopterlerinden çok daha avantajlıdır.

Yangın Söndürme Uçakları Avantajları Neler?

Yangın söndürme uçağı avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yangına etkili ve kapsamlı bir şekilde müdahale edebilmek için son derece elverişlidir.
  • Tek seferde tonlarca su taşıyan bu uçaklar yangının yayılmasının önüne geçmektedir.
  • Helikopterlerin pervanesinden yayılan rüzgâr alevi daha fazla arttıracağı için risklidir. Yangın söndürme uçakları ise kısa alanlarda su püskürtme işlemlerini yapabilmektedir.
  • Yangın söndürme uçakları çok zor ulaşılacak olan alanlara müdahale edebilir.
  • Hız ve manevra açısından helikopterlerden çok daha seri şekilde hareket etmektedirler.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap