İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Fiyatları
Trendlerdeki Yazı

Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Fiyatları

featured

Son dönemlerde yükselişe geçen orman yangınları genellikle insan kaynaklı olup kuraklık ve küresel ısınma da bu yangınlara sebebiyet verebilmektedir. Rüzgarlı hava koşulları ile yangının seyri olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bu bağlamda etkin ve hızlı bir yangın söndürme çalışması için sıklıkla havadan müdahalelerle, yangın uçakları ve helikopterleri kullanılmaktadır.

Doğal dengeyi korumak, can ve mal kaybını önlemek için, yangınla mücadele, oldukça önemlidir. Operasyonel veya ani çıkan orman yangınlarında kullanılan uçak ve helikopterler, yeterli teknolojik ve fiziki donanıma sahip olmalıdır. Orman yangınlarında en etkin yangın söndürme hava araçları olan uçak ve helikopterlerin fiyatları da sıklıkla merak edilenler arasındadır.

Her yangın söndürme uçağı ve helikopteri farklı kapasitelere sahip olup fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Yangın söndürme çalışması kapsamında uçak mı, helikopter mi daha etkili, sorusu ise fiyatları ile orantılı olmayabilir.

Yangın Söndürme Çalışmalarında Uçak Mı, Helikopter Mi?

Yangın söndürmek için kullanılan uçak ve helikopterler arasında hangisi daha etkili ve bunların özellikleri nelerdir, sorusuna verilen cevaplarla bu araçların fiyatları aynı orantı da ilerlememektedir. Maliyet ve kapasite açısından değerlendirilen yangın söndürme araçlarının fiyatları bu kriterlere uymamaktadır.

Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Fiyatları

Maliyet, kapasite ve etkin kullanılabilirlik açısından kıyaslandığında yangın helikopterleri daha etkilidir. Bu bağlamda yangın helikopterleri, uçaklara göre daha fazla tercih edilmektedir. Türk Hava Kurumu’nun yangın uçaklarının maliyetleri söz konusu olduğunda yangın helikopterleri daha avantajlıdır. Yangın uçaklarının saatlik ortalama maliyeti 71 Bin 500 TL iken, yangın helikopterlerinin maliyeti 26 Bin 250 TL’dir.

Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterleri Özellikleri

Kuraklıklar ve iklim değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan orman yangınlarında canlıların korunması, yangın bölgesinde yaşayan kişilerin can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için bu yangınlar acil söndürme çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Bunun için kullanılan yangın söndürme uçakları ve helikopterleri, belirli birtakım özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler ise aşağıda sıralanmıştır:

Yangın Uçakları

  • Su ve kimyasal sıvı taşıma kapasitesi: 8 ton su kapasitelidir,
  • 1 saatteki ortalama su ikmali: 2 kez atış yapmaktadır,
  • Maliyeti: 71.500 TL

Yangın Helikopterleri

  • Su ve kimyasal sıvı taşıma kapasitesi: 20 ton su kapasitelidir,
  • 1 saatteki ortalama su ikmali: 8 kez atış yapmaktadır,
  • Maliyeti: 26.500 TL

Yüksek katı bina ve orman yangınlarında sıklıkla kullanılan yangın uçakları ve helikopterleri yangınlarla etkin bir şekilde mücadele edebilmektedir. Gece görüş teknolojisi ile gece görüşü imkanına sahip olan uçak ve helikopterler, gece saatlerinde etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Uçak ve helikopter, yangın afetlerinde ve sabotajlarında can güvenliğini sağlamak için afet kurtarma ve enkaz kaldırma amacıyla da kullanılmaktadır. Ağır yük taşıma kapasitesine sahip olan yangın hava araçları, yangın haberleşme ve komuta ekiplerine de konforlu bir imkan sağlayarak muhafaza etmektedir.

Saatlerce havada kalabilme özelliğine sahip olan yangın uçakları ve helikopterleri, her yere konuşlanabilmektedir. Ortalama 192 km hıza ulaşabilen yangın hava araçları, yangın bölgesine hızlıca intikal edebilmektedir. 10 Binlerce kapasiteli su dolumu deposu ile 30 – 40 saniyede denizler yardımıyla galonlara su aktarımı yapabilmektedir. Büyük ormanlarda ve yüksek katlı binalarda çıkan yangınlarda, hızlıca tahliye ve kişi kurtarma kapasitesine sahip olan yangın uçakları ve helikopterleri, binlerce kilogram ağırlık kaldırma özelliğine de sahiptir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap