İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Yasak Bitti, Mısır’dan Katar’a Uçuşlar Başladı
Trendlerdeki Yazı

Yasak Bitti, Mısır’dan Katar’a Uçuşlar Başladı

featured

Suud liderliğindeki bloğun abluka uygulamaya başladığı 2017 yazında askıya alınan Katar’a yönelik uçuşları 3.5 yıl sonra yeniden başlatan ülkelere Mısır da dahil oldu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır bloğu ile Katar arasındaki diplomatik krizin 5 Ocak’ta Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesinde imzalanan bildiriyle sona ermesi sonrası beklenen adımlar birbiri ardına atılıyor. Son olarak Mısır’dan Katar’a uçuşlara yeniden start verildi.

Mısırın resmi ajansı MENA’nın yaptığı habere göre, uzun bir aradan sonra başkent Kahire’den Katar’ın başkenti Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’na ilk yolcu uçağı havalandı. Mısır Havayollarına (EgyptAir) ait uçağın 38 yolcu taşıdığını ve Kahire’ye 91 yolcuyla dönmesinin planlandığını söylendi. Mısır ile Katar arasında her gün karşılıklı 4 seferin yapılacağı planlanıyor.

10 Şubat’a Kadar Kampanya Olacak

Bugün itibariye Kahire ile Doha arasında seferlere başlayan Egypt Air, uçuşların ellerindeki ileri teknolojik özelliklerle donatılmış son model uçaklarla yapılacağını bildirdi. Eygpt Air, Mısır’da düzenlenen Dünya Hentbol Şampiyonası sponsorluğu vesilesiyle başlattığı kampanya kapsamında, ocak ayı sonundan 10 Şubat’a kadar Doha’dan Kahire’ye bilet satın almak isteyenler için yüzde 20 indirim uygulayacağını duyurdu.

Toplantılar İvedi Bir Şekil de Başlayacak

Kahire’deki kaynaklar, hava trafiğinin açılmasının Mısır ile Katar arasındaki ilişkileri yeniden kurma yolundaki ilk adım atıldığını, bu adımı, gelecek haftalarda Katarlı ve Mısırlı diplomatik ve güvenlik yetkilileri arasında birçok koordinasyon toplantısının izleyeceğini söyledi.

İlkin Katar Maliye Bakanı Kahire’ye Gitti

Bir hafta önce Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi’nin, Doha’dan kalkan özel uçakla Kahire’ye yaptığı resmi ziyaretle, 2017 yazından beri ilk kez bir Katar uçağı Suudi Arabistan ve Mısır hava sahasını kullanarak yolculuk yapmış oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap