1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Yerli Savaş Uçağı ASELSAN Teknolojisi Kullanacak

Yerli Savaş Uçağı ASELSAN Teknolojisi Kullanacak
0

Yerli savaş uçağı için detaylar gün geçtikçe belirgin hale geliyor. ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan uçak, hayata geçirilişe önemli özelliklere sahip bulunacak. Milli Muharip Uçağı olarak bilinen model, projeye göre 2030 yılında kullanılacak.

Yerli Savaş Uçağı İçin Detaylar Belli Oldu

Uzun bir süredir geliştirme aşamasında olan yerli savaş uçağı için son detaylar açığa çıktı. Buna göre uçak, 2030 yılında Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılabilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi TUSAŞ tarafından geliştirilen uçağın üretim sürecinde ihtiyaç duyulmakta olan sistem ve alt sistemlerinin gelişmesi için ise T’rkiye’deki ekosistemden en iyi şekilde yararlanılması amaçlanıyor. Türkiye’den temin edilecek sistemler için de ASELSAN kullanılacak.

Bu bağlamda ASELSAN uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro optik sistemleri geliştirmiş olacak. Yürütülecek olan çalışmalar kapsamında yerli savaş uçağı için gerekli olan parçaların yerli olarak geliştirilmesi için projenin ilerleyen safhalarında yeni uygulamalar da kullanılabilecek. Uçağın haberleşme araçları ise ASELSAN ve TUSAŞ arasında kabul edilen Milli Muharip Uçak Bütünleşik Haberleşme Seyrüsefer Tanıma-Tanıtma Projesi kapsamında yürütülecek. Bu kapsamda da ön tasarım gözden geçirme aşamasına kadar olan çalışmaların teslim edilmesi ana hedef olarak öne çıkıyor. Bunun yanında sözleşme ve veri istek listesinin dokümanları için de gerekli olan çalışmalar başlatıldı.

Yerli Parçalar Sisteme Entegre Edilecekler

Yerli savaş uçağı için yerli parçalar üretilerek sisteme entegre edilecek. ASELSAN tarafından yürütülen çalışmalar özellikle minyatür bomba, akıllı çoklu salan ve lazer güdümlü bomba olarak öne çıkıyor. Bu silahların ve sistemlerin uçağa dahil edilme sürecinde de ASELSAN görev alacak. Aynı zamanda ASELSAN ve TUSAŞ arasında Uçuş Kontrol Sistem Sensörleri ve Kaska Entegre Gösterge için de gerekli sözleşmeler yürütülüyor. Bu kapsamda da ilerleyen dönemlerde imzalanması beklenen sözleşme kapsamında çeşitli çalışmaların başlaması hedefleniyor. Yerli savaş uçağı projesi kapsamında ayrıca yeni nesil uçaklarda olması gereken düşük görünürlük, yüksek manevra kabiliyeti, sensöz füzyonu gibi özellikler de yer alacak. Bu çalışmalar başarılı bir şekilde devam ederse Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı sahibi olması hedefleniyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir