İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Yerli ve Milli Projesinde Güney Kore Savaş Uçağı
Trendlerdeki Yazı

Yerli ve Milli Projesinde Güney Kore Savaş Uçağı

Ülkelerin bağımsız teknolojiler üretmek için verdikleri yarışta bulunan Güney Kore kendi savaş uçağının testlerine başlamaya yaklaşıyor.

featured

Son dönemde farklı ülkelerin yeni nesil savaş uçaklarını satın almak istemesi veya üretmesi gündeme geliyor. Bir örneği ise Güney Kore’de görüyoruz. Savaş için üretilen bir makinanın bir başka gücün size sözleşmeler gereğince satması hem ticari boyutu hemde sunduğu özgürlükler arasında belirleniyor. Sürekli olarak aynı ülkeye bağımlı hale geliniyor. Bakımlarını ve yedek parçalarını o ülkenin ürettiği ve istediği standartlarda kullanmalısınız. Bu şekilde kazanılan güç otoriteleri pek tatmin etmiyor.

 

Güney Kore’de uzun soluklu bir maceranın hatları belirginleşen bir modelini ortaya koyuyor. Kore Uzay ve Havacılık Endüstrisi tarafından geliştirilen milli savaş uçağı modeli 5. Nesil sayılabilecek özelliklere sahip olması hedefleniyor. İlk ve yerli savaş uçağı projesinde şu anda motor montaj aşamasına geçen şirketin ilerleyen günlerde testlerine başlaması ön görülmektedir.

 

KAI tarafından hazırlanan ve 2028 yılında gökyüzünde olması hedeflenen KF-X ara bir model olarak tasarlanmaktadır. Yapımından sonra elde edilen tecrübe ve deneyimin ardından uçak 5. Nesil’e uygun olarak yapılandırılmaya açık olarak üretiliyor.

 

Tamamiyle öz sermayeye sahip olmayan savaş uçağı projesine Endonezya’da dahil. Hissedar konumunda Güney Kore’nin %80’lik bir payı olması ise üretimin tamamlanması ve maliyetleri düşürmek için yapılmış stratejik bir hamle olarak değerlendirilebiliriz. Üretilen uçağın Endonezya kanadındaki anlaşması ise bir adet prototip ve üretim haklarına sahip olması söz konusudur.

 

Projenin şu an tutarı 7,4 milyar dolar olduğu bilinmektedir ve seri üretim bandından her uçağın 50 ila 60 milyon dolara üretilmesi planlanmaktadır.

Üretilen modelin Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetlerindeki F-4 ve F-5 filolarının yenilenmesine olanak sağlayacaktır. Ülke bu üretim anlayışına 1980 yılında başlamış ve ilerletme hamleleriyle günümüze kadar gelmektedir. Böyle komplike bir tasarım ve üretim süreci için birikime ihtiyaç duyulur. Güney Kore, F-5/F tipi uçakların motorlarının montajından kendi uçağını yapabilecek bir konuma bu şekilde gelmiştir. Yapılan doğru anlaşma ve atılımlar 5. Nesil bir savaş uçağını üretebilen bir ülke haline getirmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap