1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Yolcu Uçaklarında Maksimum Hız Nasıl Yakalanıyor?

Sürekli olarak kullandığımız tarifeli seferlerde yolcu uçakları en fazla kaç mach seviyelerine ulaşıyor?

Yolcu Uçaklarında Maksimum Hız Nasıl Yakalanıyor?
0

Günümüz teknolojisinde süpersonik hızlarda yolculuklar maliyetleri nedeniyle havayolları tarafından tercih edilmiyor. Ses hızı yani havacılık terimi ile mach ortam sıcaklığı ile değişkenlik göstermekle birlikte 1226,5 kilometre/saat üzerinden hesaplamaktadır. Var olan uçak modellerine göre maksimum hızlarında küçük değişkenlikler olsa da ortalama rakam birbirlerine çok yakın olduğu için 0.80 mach seviyelerindedir.

Peki bazı uçuşların kısa, bazılarının ise daha uzun sürdüğüne şahit olmuş olabilirsiniz. Örneğin İstanbul – New York arasındaki uçuşların gidişte 11,5 ila 12 saat arasında olduğunu fakat dönüşte ise bu rakamın 9 saatlere kadar düştüğü biliniyor.

Peki, Bunun Sebebi Var Mıdır?

Evet, bilimsel olarak uçağın kuyruk tarafından esen rüzgarların kuvvetli olmasından dolayıdır. Bu rüzgâr akımlarına ise jet stream adı verilmektedir. Bu kadar etkili olan bu rüzgarları yakalamak ise büyük bir şansın yanında beceri ve planlama ihtiyacı getiriyor. Pilotlar jet stream akımlarından olabildiğince faydalanmak istiyor. Çünkü bu akımlarda sadece maksimum hıza çıkmak ile kalınmıyor. Aynı zamanda önemli miktarlarda yakıt tasarrufu da sağlanması mümkün oluyor.

Genel olarak ticari uçuşların ses hızının altında yapılmasından dolayı bu akımları kullanarak ciddi uçuş süreleri kısalıyor. Ve bu alanda bir rekabet başlamış gibi görünüyor. Farklı firmaların belirli güzergâhlardaki uçuş süreleri baz alınarak, akımlar sayesinde rekorlar kırdıkları gözleniyor.

Yakın dönemde İngiliz havayolu firması British Airways tarafından kırılan rekor, akımların ne derecede etkili olduklarını somut rakamlarla özetliyor. Firmanın ortalama verilerinde New York – Londra seferi 6 saat 15 dakika civarında tamamlanıyor. İngiltere’yi etkisi altına alan Ciara Kasırga’sı nedeniyle jet stream akımlarının peak yaptığı gözlendi. Kasırga sırasında bu akımlardan faydalanan bir Boeing 747-400, 4 saat 56 dakika gibi rekor bir sürede uçuşun tamamlanmasına imkân sağladı. Aynı gün, aynı rotada uçan diğer firmalar ise sadece birkaç dakika ile British Airways’in rekorunun gölgesinde kaldılar.

Genel olarak bakıldığında çok keyifli ve hızlı bir yolculuk vadeden jet stream akımları, uçağın karşısından estiğinde ise işler pekte keyifli gitmiyor. Hava direncinin artmasından dolayı hem yakıt hem de yolculuk sürelerini uzatıyor. Bunun için şanslı günlerde bu akımları doğru açıda yakalamak önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap